5 zasad dobierania kinkietów do wnętrza
Światło padające z kinkietów jest z reguły dyskretne, dlatego stosuje się je w najczęściej w roli oświetlenia miejscowego. Obecnie wybór kinkietów jest ogromny. Z łatwością można dopasować odpowiednie kinkiety do stylu i charakteru wnętrza. Co, oprócz wyglądu, należy jeszcze wziąć pod uwagę, decydując się na montaż kinkietów we własnym domu.
Kinkiet – jakie światło?
Oprawy kinkietów mogą być przezroczyste lub nie. Klosze transparentne, przezroczyste dadzą mocniejsze światło. Klosze nieprzezroczyste – światło bardziej dyskretne, które potrafi stworzyć miły nastrój sprzyjający odpoczynkowi. Jeżeli klosz oprawy kinkietowej jest otwarty, wnętrze zyskuje dodatkowo światło odbite. Bardziej subtelne będzie światło wydobywające się z opraw zamkniętych.
Kinkiet – pojedynczo czy w parach?
Kinkiet to takie źródło światła, które najlepiej prezentuje się w parach bądź grupie, chociaż istnieją również takie miejsca, gdzie kinkiet dobrze sprawdzi się solo, np. blat, wnęka, biurko robocze, kąt w ścianie. Kinkiety w parach (równolegle po dwóch stronach) umieszcza się najczęściej nad łóżkiem w roli lampek nocnych lub przy lustrze w łazience. Daje to poczucie uporządkowania. Światło padające z takich kinkietów jest symetryczne i bardzo przyjemne dla oka, pod warunkiem, że znajduje się na odpowiedniej wysokości. Kinkiety w grupach możemy umieścić wzdłuż schodów na klatce schodowej.
Kinkiet skierowany w górę czy w dół?
Kinkiet skierowany w dół daje więcej światła. Sprawdzi się on jako oświetlenie zadaniowe, np. do czytania książki. Klosze skierowane do góry tworzą w pomieszczeniu subtelniejszy klimat, który sprzyja relaksowi i odpoczynkowi. W przypadku kloszy skierowanych w górę można zatem pozwolić sobie na mocniejsze światło.
Na jakiej wysokości zamontować kinkiet?
To, na jakiej wysokości zamontujemy kinkiet, powinno być uzależnione od wysokości pomieszczenia. Nie ma odgórnej reguły mówiącej o tym, na jakiej wysokości kinkiet powinien się znaleźć, ale jako punkt wyjścia można przyjąć 2 m.
Kinkiety klasyczne czy nowoczesne?
Wzornictwo kinkietów jest bardzo zróżnicowane. W sklepach możemy spotkać kinkiety, które inspirują tradycyjnymi kształtami nawiązującymi do minionych epok, jak również oszczędne w swojej formie kinkiety nowoczesne. Kinkiety nowoczesne bardzo często inspirowane są oświetleniem industrialnym, a tworzywo, z którego zostają wykonane, przypomina stal, aluminium lub mosiądz.