Jak prawidłowo dobrać kinkiety do aranżacji?

lis 30, 2018 | Poradniki | 0 komentarzy

Oświetlenie ścienne najczęściej jest dyskretne i podkreśla aranżację wnętrza. Zwykle pełni funkcję oświetlenia miejscowego, które jest równie ważne, co oświetlenie ogólne. Oświetlenie miejscowe instaluje się przy miejscach pracy, kąciku do czytania, jak również w innych miejscach, które wymagają dodatkowego oświetlenia.

Skąd pochodzą kinkiety?

Kinkiety to lampy, które wiesza się na ścianie. Wywodzą się z Francji, a ich nazwa „quinquet” pochodzi bezpośrednio od nazwiska francuskiego farmaceuty Quinqueta, który rozpowszechnił lampy o tej konstrukcji.  Dawniej kinkiety nie przypominały tych, które możemy spotkać obecnie w sklepach z oświetleniem. Były to lampy olejne z bocznymi zbiornikami paliwa. W latach 80. XVIII wieku kinkiety wyposażone były w odblaskowe tarcze z lustra bądź metalu, które obecnie nie są już stosowane.

Współczesne kinkiety w kilku odsłonach

Kinkiety to oświetlenie uniwersalne, bowiem sprawdzi się w każdym pomieszczeniu – kuchni, sypialni, salonie, łazience czy przedpokoju.  Pomimo że kinkiety najczęściej kojarzone są z klasycznymi aranżacjami, to również sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach, tym bardziej, że sklepy z lampami oferują wiele oryginalnych kształtów kinkietów. Ostatnio szczególnie na topie są kinkiety loftowe, dzięki którym można podkreślić surowy charakter wnętrza. W stylu loftowym zastosowane lampy powinny być wykonane z surowych materiałów: metalu, betonu lub  drewna. Świetnie wyglądają również te z odsłoniętymi żarówkami Edison. Specjalnie poszarzałe i lekko „przyniszczone” lampy to zdecydowanie strzał w dziesiątkę.

Kinkiety klasyczne

Kinkiety klasyczne to propozycja dla wszystkich tych, którzy w wystroju wnętrz cenią sobie tradycyjne rozwiązania. Tego typu rozwiązania są ponadczasowe, co oznacza, że zawsze będą wyglądać dobrze. Kinkiety klasyczne mogą być szklane, z ornamentami, abażurami, można również do nich dodać stylizowane żarówki, co sprawia, że będą już bardziej nowoczesne, a przy żarówkach LED – także energooszczędne.

kinkiet ze szklanym kloszem 277x300 Jak prawidłowo dobrać kinkiety do aranżacji?

Kinkiety nowoczesne

Jednym z najpopularniejszych typów oświetlenia są kinkiety nowoczesne. Takie kinkiety to idealne dopełnienie wszystkich designersko urządzonych pomieszczeń. Mogą one przyjmować różnorodne formy, które często są uzupełnieniem wzorów lamp wiszących. Tego typu kinkiety najczęściej wykonane  są z metalu, który może być np. chromowany. Bardzo popularne w tej grupie są również kinkiety z abażurami wykonane z mrożonego lub mlecznego szkła.

kinkiet w stylu loftowym 277x300 Jak prawidłowo dobrać kinkiety do aranżacji?

Jakie światło?

Kinkiety mogą być przezroczyste lub nie. Mogą światło kierować w górę, czyli na ścianę powyżej oprawy oraz na sufit lub w dół – na ścianę poniżej oprawy i na posadzkę. Jeżeli klosz lampy jest otwarty, zyskujemy dodatkowo światło odbite od płaszczyzny sufitu lub posadzki. W przypadku, gdy klosz jest zamknięty – światło jest bardziej dyskretne i nastrojowe. Mniej agresywne jest również światło wydobywające się z opraw nieprzezroczystych, które potrafią stworzyć miły nastrój relaksu.

Gdzie zamontować kinkiety?

Tak jak już zostało wspomniane – kinkiety można zamontować praktycznie wszędzie. Najczęściej występuje one jako oświetlenie wspomagające lub dekoracyjne. Doskonale sprawdzą się również tam, gdzie brakuje miejsca na duże oprawy świetlne oraz w niskich pomieszczeniach, w których z powadzeniem mogą zastąpić również lamy wiszące. Na klatce schodowej czy korytarzach często bywają jedynym rodzajem oświetlenia, w łazience montowane są najczęściej do oświetlenia strefy lustra, natomiast w sypialni zastępują lampkę nocną. Lampy ścienne mają również szerokie zastosowanie w salonie. Zawieszone w odpowiednim miejscu pomogą ożywić ścianę, tworząc często niepowtarzalny efekt iluminacji. Równie często kinkiety montowane są jako dyskretne oświetlenie poszczególnych elementów wyposażenia – stosuje się je do oświetlenia obrazów, mebli, zdjęć o raz do podkreślenia urody detali architektonicznych np. wnęk.

O czym jeszcze należy pamiętać przy montażu kinkietów?

Kinkiety powinny być dostosowane do wykonywanej pracy oraz własnych preferencji. Za każdym razem jednak musimy pamiętać o tym, aby źródło światła znajdowało się nieco  poniżej poziomu wzroku po to, aby żarówka nie raziła w oczy i nie utrudniała wykonywania codziennych czynności. Kinkiety nie powinny być zamontowane zbyt nisko, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie wybór lampy z regulacją wysokości. Dobrze, gdy oświetlenie ogólne współgra z oświetleniem miejscowym, co oznacza, że nie powinniśmy stosować silnych kontrastów pomiędzy jednym,  a drugim.