Jaki kinkiet do sypialni? Wybieramy wygodne oświetlenie

wrz 15, 2020 | Artykuły, Kinkiety do sypialni, Poradniki | 0 komentarzy

Popularnym źródłem światła w sypialni są kinkiety, które mają postać lamp do zainstalowania na ścianie. Najczęściej montujemy je przy łóżku, ale świetnie nadają się przy toaletce, lustrze, komodzie. Przy ich wyborze powinno się mieć na uwadze zarówno walory estetyczne, jak i użytkowe. Znaczenie będą oczywiście miały nasze indywidualne potrzeby i preferencje oraz to, w jakim stylu urządziliśmy wnętrze. Jakie mamy do wyboru kinkiety i na jakie się ostatecznie zdecydować?

O tym pamiętać przy wyborze kinkietu do sypialni?

Mnogość modeli kinkietów sprawia, że nie jest wcale tak łatwo zdecydować się na ten konkretny. Może być w wersji pojedynczej, w parze lub nawet w grupie. Jeśli chcemy uzyskać efekt symetryczności i porządku, warto zdecydować się na zamontowanie kinkietów po dwóch stronach łóżka.

Jeśli kinkiet ma być samodzielnym oświetleniem kierunkowym, to zaleca się wybrać ten o ruchomym kloszu. Zdecydować należy o tym, jaki ma być klosz – transparenty czy nieprzezroczysty. W przypadku tego pierwszego można liczyć na mocniejsze światło, a ten drugi zapewni większą intymność, dyskretniejsze światło. Lepsze doświetlenie uzyskamy przy otwartym kloszu. Jeśli nie chcemy, żeby ostra wiązka światła raziła nas w oczy, lepiej postawmy na ten pełny.

Kolejną kwestią będzie zdecydowanie o kierunku klosza. W przypadku tego skierowanego ku dołowi można mówić o większej ilości światła w sypialni. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się podczas czytania. Bardziej subtelne światło nadają klosze skierowane ku górze, co z kolei sprzyja relaksowi i wypoczynkowi. Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie zakup kinkietu z regulowanym kloszem.

Dobór kinkietu w zależności od stylu wnętrzarskiego

Przy wyborze kinkietu do sypialni warto mieć na uwadze to, w jakim stylu zostało ono urządzone. Jeśli zależy nam na spójnym wystroju, mija się z celem montowanie bogato zdobionego we wnętrzu w stylu skandynawskim czy industrialnym.

W sypialni klasycznej wspaniale sprawdzają się eleganckie kinkiety, mogą być w wersji kryształowej lub stylizowanej na świeczniki. Z kolei w tej nowoczesnej prym wiedzie oświetlenie minimalistyczne, o neutralnej formie. Warto postawić na rozwiązania uniwersalne, geometryczne, energooszczędne.

Styl retro to przede wszystkim kinkiety w prostych formach, gzie można zaszaleć z kolorystyką. Nie sprawdzą się te w stonowanych kolorach, ale bardziej wyraziste, wręcz intensywne. Dopełnieniem sypialni w stylu skandynawskim będą kinkiety w monolitycznych kolorach, czyli przede wszystkim biele, szarości i czernie. Obowiązkowo należy zadać o jak najprostszą formę i drewnianą podstawę.

Przeciwieństwem będzie wnętrze w stylu glamour, gdzie króluje złoto i srebro. Należy postawić na oświetlenie przykuwające wzrok, podkreślające przepych. Poste formy się nie sprawdzą, ale liczne dodatki w postaci lusterek i kryształków jak najbardziej. Drewno rządzi także w sypialni w stylu rustykalnym, szczególnie w wersji postarzanej, ze stylowymi przetarciami.

Wystrój industrialny wymaga oświetlenia, które będzie miało prostą formę, surową. Można to uzyskać przede wszystkim za pomocą kinkietów ze stalowymi ramionami. Mogą one nawiązywać swoim wyglądem do oświetlenia biurowego. Do dyspozycji mamy nawet kinkiety stylizowane, które przypominają oświetlenie z minionych epok. Przykładem będą modele z ramionami wygiętymi w łuk i wychodzącymi z podstawy, co imituje świecznik. Do konkretnych stylów mogą nawiązywać swoją formą kinkiety awangardowe. W sprzedaży znajdują się także kinkiety specjalistyczne, które służą do doświetlenia konkretnej powierzchni czy elementu. Za ich pomocną można przykładowo podświetlić atrakcyjne detale architektoniczne, lustro czy obraz.

Różne sposoby obsługiwania kinkietów

Świetną opcją do sypialni okazuje się być kinkiet do czytania z wyłącznikiem, który może być pociągany lub dotykowy, co przekłada się na większą wygodę. Za pomocą specjalnego wyłącznika możliwe staje się zgaszenie lampy, gdy tylko poczujemy senność. Nie będzie trzeba się rozbudzać i wstawać w celu uzyskania ciemności w pomieszczeniu.

Klasycznym rozwiązaniem będzie kinkiet do sypialni z wyłącznikiem pociąganym, czyli opcja ze sznurkiem. Obsługa urządzenia ogranicza się do pociągania za niego. Przy dużej częstotliwości użytkowania i zbyt mocnym szarpaniu może jednak dojść do urwania sznurka.

Alternatywą będzie kinkiet z niewielkim włącznikiem typu góra-dół lub w wersji z pokrętłem. Jeśli zależy nam na czymś trwalszym i bardziej użytecznym, to warto zdecydować się właśnie na któryś z tych modeli.

Mamy jeszcze bardziej innowacyjną opcję, a mianowicie kinkiet do sypialni z wyłącznikiem dotykowym. Określa się go mianem ściemniacza, gdyż pozwala na regulowanie natężenia światła zgodnie z aktualnymi potrzebami. Pod wglądem wygody i komfortu użytkowania będzie strzałem w dziesiątkę. Po dotknięciu spalanego miejsca na kinkiecie, zapalamy lampę, a pokrętłem można przyciemnić lub rozjaśniać światło. Urządzenie to pozwoli nam na stworzenie romantycznego, nastrojowego klimatu. Kinkiet z abażurem materiałowym będzie idealnym wyborem.

Na rynku znajdziemy kinkiety, w których źródłem światła steruje się za pomocą pilota, co jest obecnie najwygodniejszym rozwiązaniem.