Jak dobrać kinkiety zewnętrzne? Kompleksowy przewodnik

lis 23, 2021 | Artykuły | 0 komentarzy

Oświetlenie zewnętrzne to coś, o co troszczymy się zdecydowanie zbyt rzadko. Zazwyczaj skupiamy się na odpowiednim zaplanowaniu i dopasowaniu oświetlenia wewnętrznego, a zupełnie bagatelizujemy lampy, które wieszamy na ganku, balkonie, tarasie czy też ścianach domu. Warto jednak zadbać o oświetlenie zewnętrzne, dzięki któremu nie tylko zapewnimy sobie bezpieczeństwo poruszania się, ale i możemy stworzyć wyjątkową atmosferę w naszym otoczeniu.

Na co zwrócić uwagę, wybierając kinkiety zewnętrzne?

Wybierając kinkiety zewnętrzne, warto zwrócić uwagę na to, czy spełniają wszystkie kryteria, by bezpiecznie można było je stosować poza pomieszczeniami. Kluczowa będzie klasa szczelności, czyli cecha oznaczająca poziom ochrony przed ciałami stałymi (m.in. drobinkami pyłu czy kurzu) jak również płynami (np. deszczem, śniegiem). Poza tym wybierając kinkiet zewnętrzny, zwróćmy również uwagę na:

  • opcję posiadania czujnika ruchu (może być to przydatne szczególnie w miejscach), przez które rzadziej przechodzimy;
  • barwę światła – tę dobieramy do miejsca, naszych upodobań i potrzeb (na pewno sprawdzi się neutralna i ciepła);
  • opcję podłączenia do ściemniacza – który pozwala na różnicowanie natężenia oświetlenia w zależności od potrzeb;
  • to, że ma dawać tyle światła, by umożliwić nam bezpieczne przemieszczanie się’
  • dobrze, by dawała efekt estetycznego podświetlania.

Jakie kinkiety wybrać na balkon i taras?

Kinkiety są bardzo dobrym typem lamp zewnętrznych na balkon i taras. Znajdziemy szeroki wybór kinkietów ściennych, które możemy zamontować w tej przestrzeni. Zapewnią one nie tylko funkcjonalne oświetlenie, ale i spełnią funkcję dekoracyjną. Na balkonie i tarasie dobrze sprawdzą się proste kinkiety, z regulacją. Dzięki temu będziemy mogli w łatwy sposób dostosować kierunek i kąt padania światła do naszych aktualnych potrzeb. Kinkiety zewnętrzne powinny być wykonane z materiałów, które łatwo czyścić. Odradzamy kinkiety w całości drewniane, gdyż materiał narażony na różne czynniki zewnętrzne może szybko się zniszczyć. Dobrym pomysłem będzie za to wykorzystanie zewnętrznych kinkietów z metalu oraz tworzyw sztucznych. Włącznik tych świateł najlepiej jest umieścić wewnątrz, przed wyjściem na balkon czy taras.

Jakie kinkiety do oświetlenia zewnętrznych schodów?

Bardzo często zapominamy o oświetleniu zewnętrznych schodów, decydując się wyłącznie na niewielką lampkę na ich szczycie. Warto jednak zadbać o bezpieczeństwo poruszania się po schodach i zainwestowanie w kinkiety umieszczone na ścianie wzdłuż schodów. Takie lampy zewnętrzne delikatnie, ale i wystarczająco oświetlą stopnie, zwiększając nasze bezpieczeństwo. Kinkiety zewnętrzne na schody mogą kierować światło ku dołowi lub górze. W zależności od tego powinny być zamontowane na odpowiedniej wysokości. Dobierając je, skupmy się nie tylko na aspektach wizualne, ale i praktyczne. Zawsze pamiętajmy, by kinkiety zewnętrzne dostosowywać do stylu naszego domu, mieszkania, schodów. Polecamy zarówno modele nowoczesne (np. z metalu), klasyczne (z zamkniętymi, okrągłymi kloszami), jak i bardziej retro (stylizowane na stare lampy naftowe czy latarenki).

Jakie kinkiety do oświetlenia zewnętrznego domu?

Dużo możliwości daje na oświetlenie zewnętrzne domu. Kinkiety ścienne będą doskonałym rozwiązaniem, ale mogą nie być wystarczające. Dlatego warto je uzupełnić o lampy wiszące czy stojące lub wbijane w ziemię słupki. Oczywiście wspomaganie się innymi typami oświetlenia zewnętrznego jest dobrym pomysłem, ale kinkiety jak najbardziej mogą stać się jego filarem. Kinkiety zewnętrzne możemy umieścić wokół domu, na każdej ze ścian oraz w pobliżu wejścia do niego.

Do oświetlenia domu powinniśmy wykorzystać kinkiety z żarówkami o dość dużej mocy, by dobrze oświetlały jak największy teren. Warto postawić na modele z regulowanymi ramionami. W najciemniejszych czy ważniejszych miejscach można montować je podwójnie (lub wybrać modele z kilkoma ramionami), dzięki czemu będziemy w stanie pokierować światło w kilku kierunkach i zwiększyć oświetlony obszar. Oczywiście wokół domu można korzystać z kinkietów z czujnikami ruchu bądź klasycznych, w zależności od wielkości terenu i naszych upodobań. Ciekawym rozwiązaniem jest również wybranie modeli solarnych, które w dzień będą się ładować, a w nocy świecić dzięki nagromadzonej energii słonecznej.

Jakiej barwy światło do zewnętrznych kinkietów będzie najlepsze?

Jak już wspominaliśmy, jako oświetlenie zewnętrzne możemy zastosować praktycznie każdą barwę światła. W zależności od stylu domu oraz nastroju, jaki chcemy uzyskać. Światło ciemne lub neutralne sprawdzą się najlepiej. Jeśli jednak nasz dom jest nowoczesny, warto również rozważyć światło zimne.

Jakie źródło światła zamontować w kinkietach zewnętrzne?

Oświetlenie zewnętrzne może pobierać dużo energii, dlatego warto wybrać żarówki energooszczędne lub LED. Dzięki temu nie tylko mniej zapłacimy za rachunki, ale również o środowisko. Dodatkowo żarówki LED występują w wielu barwach i mocach, co pozwoli na łatwe dopasowanie źródła światła do naszych potrzeb i rodzaju wybranych kinkietów zewnętrznych.