Rodzaj klosza a kinkiet — jak na siebie wpływają?
Kupując lampę, w szczególności taką funkcjonalną, staramy się zadbać o każdy szczegół. Rzadko jednak zwracamy uwagę na sam klosz lampy, a może on pełnić kluczową funkcję w tym, w jakim odcieniu będzie świeciła nasza nowa lampka. Poniższy poradnik pomoże w wyborze kinkietu idealnego i będzie przewodnikiem po barwie wydobywającego się z niego światła. Zapraszamy do lektury!
Klosz i abażur w kinkiecie — jaka jest ich rola?
Słońce jest dla nas życiodajne i pozwala wypocząć, jednak nie zawsze ma tak samo pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Szczególnie szkodliwe okazuje się dla naszego wzroku. Zbyt długie wpatrywanie się w nie, może przyczynić się do poważnych uszkodzeń, a nawet oślepnięcia. Podobnie jest z lampami. Patrzenie się wprost w żarówkę powoduje nieprzyjemny poblask i chwilowy problem z widzeniem. Klosz ma ochronić nasz wzrok przed jasną żarówką, a także skierować światło tam, gdzie go najbardziej potrzebujemy. Ponadto kształt klosza może znacząco wpływać na intensywność świecenia lampy, a także zabarwienie światła.
Budowanie nastroju za pomocą dobrze dobranego klosza do kinkietu
Wybierając kinkiet, zwróćmy uwagę, z czego wykonany jest jego klosz. Już tak mały szczegół może dużo opowiedzieć nam o tym, w jaki sposób lampa będzie świeciła. Oto najpopularniejsze klosze do kinkietów i ich działanie:
- kinkiet z kloszem szklanym – klosz ze szkła może być przezroczysty, błyszczący lub matowy. Ten pierwszy zapewni nam największą jasność, jednak najsłabiej ochroni nasz wzrok. Z kolei klosz błyszczący odbija światło, dzięki czemu nasze pomieszczenie staje się równomiernie rozświetlone, przy czym nie ryzykujemy oślepienia. Kinkiet matowy pochłania cześć mocy żarówki i daje przyjemne światło idealne do pracy przy komputerze;
- kinkiet z kloszem materiałowym – klosz wykonany z materiału sprawia, że nasz kinkiet daje ciepłe i przygaszone światło. Takie lampy nadają się idealnie do sypialni, salonów, w których wypoczywamy, a także jako dodatkowe źródło światła w łazience i pokoju dziecięcym;
- kinkiet z kloszem papierowym – klosz papierowy na kinkiecie pełni podobną funkcję co ten materiałowy, jest jednak od niego cieńszy, co pozwala na uzyskanie bardziej intymnej atmosfery poprzez lepsze zabarwienie światła. Odcień papieru znacząco wpływa na kolor światłą, dlatego warto wybierać białe lub odcienie żółtego. W innym razie może okazać się, że urządzane przez nas pomieszczenie nabierze nieprzyjemnego charakteru;
- kinkiet bez klosza – nie wszystkie kinkiety posiadają klosze. Te nowoczesne przypominają żarówki umieszczone na przewodzie. Jeszcze inne mogą pełnić funkcję podobną do halogenów, a ich światło jest mocne i punktowe. Takie kinkiety najlepiej sprawdzą się w łazienkach i pracowniach oraz wszędzie tam, gdzie potrzebne jest mocne oświetlenie;
Kinkiety z ozdobnymi abażurami — cel inny niż samo oświetlanie
Nie wszyscy wybierają lampę tylko ze względu na chęć oświetlenia wnętrza. Inną ich funkcja jest nietypowe ozdobienie otoczenia. Zdobne materiałowe abażury potrafią zachwycić. Mogą być wyszywane, zdobione kamieniami szlachetnymi lub wyglądać jak małe atłasowe dzieła sztuki. Typowy kinkiet z abażurem na pewno kojarzy nam się z babcinymi pokojami lub filmami z lat 60. Jeśli cenimy tego typu wnętrza, to ozdobny abażur będzie strzałem w dziesiątkę.
Gdzie ustawić kinkiet z kloszem?
Kinkiet z kloszem jest tak uniwersalnym oświetleniem, że bez problemu wpasuje się w prawie każde miejsce. Warto pomyśleć o takiej lampie, jeśli lubimy długie filmowe seanse, czytanie książek, szydełkowanie lub inne czynności wymagające koncentracji. Wygodny fotel łatwo zmienimy w ulubiony kącik, jeśli zaraz nad nim powiesimy pasujący kinkiet z punktowym oświetleniem.
Kinkiet z papierowym kloszem za telewizorem
Oglądanie telewizji w ciemności męczy wzrok, ponieważ kontrast pomiędzy otoczenie a jasnym ekranem jest zbyt duży. Łatwo zniwelujemy tę niedogodność przez ustawienie kinkietu z papierowym kloszem. Wystarczy tylko zainstalować go na ścianie za telewizorem, a wieczorny odpoczynek stanie się o wiele przyjemniejszy.
Podobnie jest z osobami, które czas wolny spędzają z konsolą lub komputerem. W tym przypadku kinkiet także odciąży nasz wzrok i ułatwi skoncentrowanie się na szybkiej akcji. Jedyną różnicą jest umiejscowienie lampki. Warto zainstalować ją nieco niżej.
Rodzaj klosza do kinkietu wybierzmy zgodnie z naszym trybem życia
Zanim wybierzemy się do sklepu i zaczniemy szukać kinkietu idealnego, zastanówmy się, jakie są nasze potrzeby. Dobrze dobrany kinkiet będzie idealnym uzupełnieniem głównego oświetlenia i pomoże odciążyć wzrok lub lepiej wypocząć. Pamiętajmy również, że moc żarówki ma największy wpływ na intensywność świecenia lampy.