Czym kierować się przy wyborze kinkietów do swojego mieszkania?

kwi 27, 2018 | Poradniki | 0 komentarzy

Planując oświetlenie mieszkania, nie powinniśmy ograniczać się do jednego źródła światła. Lampa wisząca znajdująca się w centralnym punkcie pomieszczenia stanowi oświetlenie główne, niemniej również istotne jest oświetlenie punktowe (miejscowe), które łączy w sobie funkcje użytkowe i dekoracyjne jednocześnie. W roli oświetlenia miejscowego, doświetlającego wybrane strefy w pomieszczeniu, idealnie sprawdzą się kinkiety emitujące światło punktowe.

Rola kinkietów w aranżacji wnętrz

Kinkiety mogą stać się narzędziem służącym do podkreślenia walorów pomieszczenia lub poszczególnych jego elementów, jak na przykład strefy relaksu z komfortowym fotelem, strefy pracy, strefy spożywania posiłków itd. Planując rozmieszczenie kinkietów, musimy jednak wiedzieć, jakie efekty chcemy uzyskać, co zamierzamy uwydatnić, a co raczej ukryć. Kinkiety najczęściej pełnią funkcję oświetlenia dodatkowego, dekoracyjnego, natomiast w przypadku bardzo małych powierzchni mogą funkcjonować także jako oświetlenie główne – dzięki ich stosunkowo niewielkim rozmiarom można je umieścić wszędzie tam, gdzie nie mamy miejsca na duże lampy.

Jak dobrać kinkiety?

Przed wyborem kinkietów warto odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

  1. W jakim pomieszczeniu chcesz zamontować kinkiet?
  2. Czy kinkiet ma pełnić funkcję oświetlenia głównego czy dodatkowego?
  3. Jakie poszczególne strefy, elementy pomieszczenia chcesz wyeksponować za pomocą kinkietów?
  4. Jakiego doświetlenia potrzebuje pomieszczenie, w którym umieszczasz kinkiety (barwa i natężenie światła)?
  5. Z jakiego materiału (tworzywa) kinkiet będzie najlepiej pasował do wystroju wnętrza?

Kinkiety do łazienki

W łazience kinkiet prawie zawsze pełni rolę oświetlenia dodatkowego, dlatego najczęściej montowany jest przy lustrze. Dzięki niemu podczas porannej i wieczornej toalety jesteśmy dobrze oświetleni. W przypadku łazienki najlepiej zdecydować się na kinkiety zamontowane symetrycznie po obu stronach lustra. Kienkiety do łazienki powinny generować światło ciepłe, białe i jednocześnie jak najbardziej zbliżone do naturalnego.

Kiniety do salonu

W przypadku salonu najważniejsze jest oświetlenie strefy wypoczynkowej – kiniety najlepiej zawiesić nad fotelami lub kanapą. Kinkiety zwłaszcza w dużych salonach nie zastąpią światła głównego, spełniają one rolę dekoracyjną i wspomagającą. Do salonu najlepiej wybrać kinkiety z zamkniętymi kloszami o niezbyt mocnym świetle, które sprzyja relaksowi.

lampa 1 plomienna z chromowanymi elementami rozne rodzaje wzory 277x300 Czym kierować się przy wyborze kinkietów do swojego mieszkania?

Kinkiety do sypialni

W sypialni kinkiety najczęściej pełnią funkcję lampki nocnej umieszczonej z dwóch stron nad łóżkiem. Jeśli wieczorami chcemy zagłębić się w wieczornej lekturze, dobrym pomysłem będą kinkiety z kloszem otwartym lub bez klosza z żarówką skierowaną w dół lub bok tak, aby światło padało bezpośrednio na czytaną książkę lub gazetę. Kinkiety w sypialni to jednak nie tylko oświetlenie łóżka, dobrze sprawdzą się także w roli oświetlenia głównego.

Kinkiety do kuchni

W kuchni kinkiety najczęściej przyjmują rolę oświetlenia punktowego do oświetlania blatu i stołu. Aby dobrze spełniały swoją funkcję, najlepiej wybierać produkty generujące światło punktowe, czyli kinkiety z kloszem otwartym lub półotwartym.

Jaką żarówkę wybrać do kinkietów?

Niezwykle ważny jest wybór odpowiedniej żarówki do kinkietów. Obecnie na rynku najbardziej popularne są rozwiązania typu LED. Ich zaletą jest przede wszystkim to, że są to żarówki energooszczędne i ekologiczne. Warto dodać też, że kinkiet ledowy emituje światło przyjemne dla oczu, dzięki czemu nie męczy tak wzroku, jak innego typu rozwiązania. Jeśli zależy nam na mocniejszym świetle w roli oświetlenia punktowego, dobrym wyborem będą żarówki halogenowe.

Kolor i kształt kinkietów

Poza kwestiami funkcjonalnymi, ważne jest również estetyka. W sklepach znaleźć można wiele kinkietów zróżnicowanych względem siebie pod kątem form i kształtów. Do wyboru mamy między innymi kinkiety metalowe, chromowane, szklane, abażurowe, czarne, białe, kolorowe, okrągłe, półokrągłe, prostokątne, utrzymane w stylu klasycznym, nowoczesnym bądź loftowym.