Kinkiety – co warto wiedzieć przed ich zakupem?
Nie ulega wątpliwości, że oświetlenie w domu to bardzo ważny element całej aranżacji. Dzięki odpowiednio rozmieszczonym lampom możemy zbudować nastrój czy podkreślić wystrój. Z tego też powodu wyboru oświetlenia nie należy bagatelizować. Kinkiety we wnętrzach najczęściej stosowane są w roli oświetlenia wspomagającego. Dzisiaj podpowiadamy, na jakie kwestie należy zwrócić uwagę przed zakupem kinkietów.
Zastosowanie kinkietów
Kinkiety to rodzaj oświetlenia ściennego, które montuje się na ścianach, dzięki czemu nie zajmują one wiele miejsca. Doskonale nadają się do niewielkich pomieszczeń, ponieważ z powodzeniem mogą zastąpić lampę podłogową, lampkę nocną, a nawet oświetlenie wiszące. Z reguły światło padające z kinkietów jest delikatne, rozproszone i subtelne. Z tego też powodu raczej nie powinno się rezygnować z oświetlenia głównego, a kinkiety należy raczej traktować jako oświetlenie dekoracyjne lub wspomagające.
Kinkiety najczęściej wykorzystuje się do oświetlenia obrazów, luster, ciągów komunikacyjnych, podkreślenia detali architektonicznych. Doskonale sprawdzają się również w roli lampki nocnej. Ponieważ nie emitują one zbyt mocnego światła, mogą świecić nawet przez całą noc. Z tego względu bardzo często wybierane są na lampy dziecięce. Dzieci z reguły nie są przyzwyczajone do spania samemu w zupełnie ciemnym pomieszczeniu.
Bogactwo wzorów
Kinkiety dostępne na rynku odznaczają się bogatym wręcz zróżnicowaniem. Mogą mieć różne kolory, kształty czy rozmiary. Przybierają zarówno klasyczne, jak i nowoczesne formy. Tradycyjnie kinkiety swoim designem najczęściej nawiązują do minionych epok. Natomiast kinkiety nowoczesne są bardziej oszczędne w formie niż te klasyczne. W przypadku kinkietów klasycznych bardzo często można spotkać również te o kształtach figur geometrycznych, które doskonale pasują do minimalistycznego trendu spotykanego we współczesnych pomieszczeniach. Do produkcji kinkietów wykorzystuje się rozmaite materiały, takie jak: szkło, metal, drewno. Oprawa kinkietu może być przezroczysta lub nie, a klosz zamknięty lub otwarty. Przy zamkniętym kloszu światło jest bardziej dyskretne, natomiast w przypadku klosza otwartego zyskujemy światło odbite od podłogi lub sufitu – w zależności czy klosz skierowany jest ku górze czy w dół.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze kinkietów?
Aby wybrać idealny kinkiet dla siebie, musimy przede wszystkim zastanowić się, w jakim pomieszczeniu będzie on zamontowany. Trzeba przecież wybrać taki model, który spełni swoje zadanie w odpowiedni sposób. W sypialni z pewnością będziemy potrzebować model o delikatnym, rozproszonym świetle, z kolei do oświetlenia obrazu niezbędne będzie już oświetlenie kierunkowe.
Zmiana proporcji pomieszczenia
Warto wiedzieć o tym, że za pomocą kinkietów możemy zmienić proporcje pomieszczenia. Co oznacza, że uratują one te niewymiarowe oraz bardzo małe pomieszczenia. W jaki sposób? Otóż światło kinkietów skierowane w górę sprawi, że pomieszczenie wyda się wyższe. Z kolei klosz otwarty ze źródłem światła skierowanym ku dołowi powoduje, że nieproporcjonalnie wysokie pomieszczenia staną się niższe.
Kinkiety do kuchni i łazienki
Kuchnia i łazienka to dwa pomieszczenia, które chyba najbardziej ze wszystkich wymagają zastosowania oświetlenia wspomagającego. Kinkiety w łazience najczęściej montowane są do oświetlenia tzw. strefy lustra. W kuchni natomiast umieszcza je się do oświetlenia strefy blatu roboczego i szafek kuchennych.
Musimy pamiętać o tym, że kuchnia i łazienka zmagają się z większą wilgotnością, a kuchnia dodatkowo z tłustymi oparami. W obydwu tych pomieszczeniach zatem nietrudno o zachlapanie, zabrudzenia, które dotykają również konstrukcje oświetleniowe. Z tego też względu do kuchni czy łazienki należy wybierać takie rozwiązania świetlne, które posiadają stosunkowo wysoki parametr IP – stopień ochrony, który gwarantuje obudowa konkretnego urządzenia elektrycznego. Poza tym dobrze jest wybierać kinkiety, które nie są zbyt fantazyjne i nie mają zbyt wielu elementów zwłaszcza materiałowych i szklanych. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że im więcej zakamarków i drobiazgów, tym trudniej utrzymać kinkiet w czystości.
Producenci oświetlenia oferują całe kolekcje oświetlenia, co oznacza, że możemy kupić kinkiety i pozostałe lampy z jednej kolekcji. Bez względu jednak na to, jakie kinkiety wybierzemy, musimy pamiętać o tym, aby całe oświetlenie było utrzymane w jednej tonacji kolorystycznej oraz wykonane z tego samego materiału. Oświetlenie najczęściej wybieramy na końcu, zatem mamy czas na znalezienie idealnego modelu, który będzie nam pasował do całej aranżacji.