Kinkiety łazienkowe – nie zawsze przy lustrze!
Dobrze zaprojektowane oświetlenie łazienkowe powinno być przede wszystkim funkcjonalne. To od niego będzie zależał komfort podczas wszystkich czynności higienicznych czy codziennego nakładania makijażu. Optymalnie doświetlone pomieszczenie i naturalne odwzorowanie barw są kluczem do sukcesu. Jak spełnić, te pozornie proste do osiągnięcia warunki?
Dowiecie się, czytając artykuł. Zapraszamy!
Dlaczego kinkiet do łazienki?
Myśląc o oświetleniu łazienkowym, pierwsze co przychodzi do głowy, to właśnie kinkiet. Zastanawialiście się kiedyś dlaczego? Oczywiście, trend można przełamać i stworzyć profesjonalną zabudowę oświetleniową, jednak podobny efekt można uzyskać bez większych nakładów finansowych. Kinkiety oferują wiele możliwości i bardzo łatwo dopasujemy do nich żarówki o odpowiednich parametrach.
Ponadto kinkiety występują w wielu stylach. Od klasycznych, po nowoczesne i dopasujemy je do praktycznie każdej aranżacji. Dobrze rozmieszczone kinkiety nie będą musiały być uzupełniane innymi źródłami światła, na przykład plafonierami czy lampami wiszącymi.
Czy kinkiety mogą być tylko przy lustrze?
Kinkiety zwykło się ustawiać przy lustrze. Powodem tego jest ich wygodny montaż i kontrola wysokości, z jakiej pada światło. Ponadto lustro wspomaga doświetlanie wnętrza, dzięki czemu dwie mocne żarówki mogą być wystarczające do całego pomieszczenia.
Warto eksperymentować z kinkietami i umieszczać je także w innych miejscach. Jeden zostawiamy przy lustrze, jednak montujemy go nad nim, a nie z boku. Drugi umiejscawiamy bliżej wanny lub kabiny. Dzięki temu łazienka będzie zdecydowanie lepiej doświetlona, a my zaoszczędzimy.
Jakie żarówki dobrać do łazienkowego kinkietu?
Kinkiety będą się świetnie spisywać, o ile zaopatrzymy je w żarówki odpowiednie do łazienki. Dobieramy je na podstawie najczęściej wykonywanych czynności. Jeśli w łazience codziennie wykonujemy makijaż, to musimy postawić na światło, które będzie jak najlepiej odwzorowywać naturalne warunki.
Pod uwagę bierzemy kilka wartości:
- skupienie światła – o wiele lepsze będzie światło rozproszone. Skupione rzuca twarde cienie, co nie pozwala dokładnie sprawdzić, czy kosmetyki zostały równomiernie nałożone. Do rozproszenia światła służą matowe klosze. Można też zakupić mleczne żarówki;
- temperatura barwowa – od niej zależy, jak postrzegamy kolory. Światło naturalne ma wysoką temperaturę, dlatego warto rozglądać się za właśnie takimi żarówkami. Można zaryzykować dwa źródła światła lub opcję regulowaną;
- współczynnik odwzorowania barw CRI – nie tylko barwa światła się liczy, ale również sposób odwzorowania barw. Im wyższy współczynnik, tym naturalniej postrzegamy kolory, co jest ważne podczas wykonywania makijażu, a nawet przy ocenie stanu naszej cery;
- natężenie światła – komfortową pracę przy lustrze zapewnia nam wysokie natężenie światła. Nie schodźmy poniżej 500 luksów, ponieważ nie tylko korzystanie z lustra będzie dla nas utrapieniem, ale również poruszanie się po łazience. Jeśli upieramy się przy niższym natężeniu, to dopilnujmy, aby nie było to jedyne źródło światła.
Gdzie jeszcze zamontować kinkiety w łazience?
Nie ograniczajmy się do lustra. Ilość kinkietów możemy znacznie zwiększyć, szczególnie jeśli do czynienia mamy z industrialnym wnętrzem. Chromowane lampy prezentują się świetnie, jeśli umieścimy je dookoła całej łazienki w regularnych odstępach.
Wartym eksperymentów jest także styl glamour, który równie dobrze pasuje do kinkietów. Lustro możemy przekształcić w filmową toaletkę, dookoła której umieścimy małe lampki w kształcie kulek. Kinowy efekt gwarantowany.
Podobają się nam stylowe aranżacje jak art déco? Za pomocą kinkietów klasycznych bardzo prosto osiągniemy taki efekt. Duża ilość szkła i LEDowe żarówki o odpowiednich parametrach pomogą nam spotęgować wrażenie rodem z początku 20. wieku.
Kinkiety kwadratowe zamiast plafonów
Potrzebujemy dodatkowego źródła światła, jednak chcemy uniknąć montażu plafonu na środku łazienki? W takim razie postawmy na kwadratowe kinkiety, które przypominają plafony, jednak dają więcej możliwości montażu. Ponadto takie kinkiety łatwiej dopasowują się do stylu łazienki i są ponadczasowe. Będą prezentowały się z gracją i wdziękiem w niemal każdej aranżacji.
Postaw na kinkiety z LEDami
LEDowe żarówki od kilku lat dominują rynek oświetleniowy. Zawdzięczają to nie tylko swoim świetnym parametrom i dłuższemu czasowi świecenia, ale także energooszczędności. LEDy kupimy w prawie każdym rozmiarze i kształcie oraz dopasujemy je do większości popularnych kinkietów.
Wielbiciele industrialnych wnętrz będą szczególnie zachwyceni, ponieważ produkowane są LEDy przypominające żarówki żarnikowe starego typu. W taki sposób kupując kinkiet bez klosza, mamy wiele możliwości dopasowania do wnętrza. Nie ważne, czy będzie to łazienka w stylu klasycznym, czy w nowoczesnym i minimalistycznym. Kinkiet sprawdzi się wszędzie.