Oświetlenie salonu: jak rozplanować rozmieszczenie kinkietów w salonie?

paź 26, 2018 | Poradniki | 0 komentarzy

Projekt oświetlenia, czyli dobór i właściwe rozplanowanie punktów świetlnych to jedno z najważniejszych zagadnień w zakresie projektowania i wystroju wnętrz. Przemyślany projekt oświetlenia powinien łączyć funkcjonalność z wysoką estetyką. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się zatem bliżej planowaniu oświetlenia w salonie.

Projekt oświetlenia salonu

Salon, jak zresztą każde inne pomieszczenie, składa się z kilku stref. Zazwyczaj w salonie mamy kanapę i stolik ustawiony naprzeciwko telewizora. Jest to tzw. strefa relaksu, w której odpoczywamy, oglądamy telewizję albo zagłębiamy się w lekturze. Kolejną strefą jest kącik jadalniany, w którym znajduje się duży stół do wspólnego spożywania posiłków. W niektórych salonach wydzielone jest także miejsce do pracy (np. biurko z komputerem). Im większy salon, tym więcej stref może się w nim znaleźć.

Każda z tych stref musi zostać odpowiednio oświetlona. Samo światło górne to zdecydowanie za mało. Projektując oświetlenie, nie możemy zapominać o oświetleniu miejscowym lub punktowym, czyli oświetleniu poszczególnych stref. Planując instalację oświetlenia w salonie, pamiętajmy o tym, aby zamontować niezależne obwody – dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mogli osobno włączać poszczególne światła – czy to lampę umieszczoną w centralnym punkcie salonu czy kinkiety nad kanapą. Takie rozwiązanie daje nam możliwość ekonomicznego korzystania z oświetlenia, a także budowania odpowiedniego nastroju.

Kinkiety do salonu w roli oświetlenia punktowego

Nie ulega wątpliwości, że najważniejszą rolę w salonie odgrywa oświetlenie ogólne, które powinno być na tyle jasne, aby zapewnić odpowiednią ilość równomiernego światła. W roli oświetlenia ogólnego możliwości mamy naprawdę sporo – żyrandole klasyczne, lampy wiszące oraz plafony od klasycznych po te nowoczesne. Nie możemy jednak zapominać o oświetleniu punktowym, które pozwoli nam uzyskać miłe i przytulne wnętrze dostosowane do aktualnych potrzeb.

Kinkiety ścienne stanowią doskonałe uzupełnienie oświetlenia głównego i wystroju wnętrz. Odpowiednio dobrane do żyrandoli i lamp wiszących nadadzą pomieszczeniu pożądanego charakteru. Są one też niezwykle funkcjonalne, zajmują niewiele miejsca i nie sposób sobie wyobrazić kompletnie urządzonego wnętrza bez nich.

kinkiety nowoczesne 277x300 Oświetlenie salonu: jak rozplanować rozmieszczenie kinkietów w salonie?

Czym kierować się przy wyborze kinkietu?

Decydując się na konkretny model kinkietu, trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę to, jaką rolę będzie pełnił w naszym pomieszczeniu. Czy ma dawać delikatne, nastrojowe światło, oświetlać równomiernie przestrzeń czy może oświetlać punktowo konkretne miejsce? Jeżeli zależy nam na bardzo delikatnym oświetleniu, najlepiej wybrać kinkiet z kloszami skierowanymi ku górze. Drugą niemniej ważną rzeczą, jest jego dopasowanie do wystroju wnętrza.

Jak rozmieścić kinkiety w salonie?

Kinkiety do salonu, podobnie zresztą jak w przypadku sypialni, mogą spełniać dwojaką funkcję: oświetlenia punktowego lub źródła delikatniejszego światła, które wykorzystamy podczas oglądania telewizji czy nastrojowej kolacji we dwoje. Jeżeli jednak za pomocą kinkietów chcemy oświetlić więcej niż jedną strefę, najlepiej zakupić kilka modeli takich samych lub spójnych ze sobą stylistycznie kinkietów i umieścić je w dwóch lub trzech punktach pomieszczenia.

Oświetlenie strefy wypoczynku w salonie

W każdym salonie centralnym punktem jest kanapa, dlatego jeżeli uwielbiamy odpoczywać przy kanapie, warto rozważyć zamontowanie tuż nad nią kinkietów. Kinkiety skierowane z kloszem ku górze będą dawać delikatnie rozproszone światło, natomiast te z kloszem w dół – światło bardziej punktowe, które sprawdzi się podczas wieczornej lektury. Jeżeli chcemy połączyć te dwie funkcje, wybierzemy kinkiety z abażurem, które jednocześnie tworzą przyjazną atmosferę, jak i pomagają doświetlić czytaną książkę.

kinkiety loftowe 277x300 Oświetlenie salonu: jak rozplanować rozmieszczenie kinkietów w salonie?

Oświetlenie części jadalnej

Wiele salonów łączy się z częścią jadalnianą, w której znajduje się duży stół do wspólnego spożywania posiłków. Nad stołem powinna znaleźć się lampa wiszącą umieszczona w centralnym punkcie połączona z kilkoma kinkietami rozstawionymi nieopodal. Takie rozwiązanie zapewni nam dobre oświetlenie stołu i znajdujących się tam potraw, jednocześnie nie rażąc w oczy, siedzących przy stole ludzi.