Pomysły na kinkiety do wnętrza japandi
Do wyboru jest wiele stylów wnętrzarskich, ale na szczególną uwagę zasługuje japandi. Od razu kojarzy się z Japonią, ale stanowi zespolenie stylu dominującego w kraju kwitnącej wiśni z równie popularnym stylem skandynawskim. Minimalizm połączony z przytulnością pozwala na uzyskanie spektakularnego efektu. We wnętrzach japandi można się w pełni zrelaksować, liczyć na funkcjonalność i poczuć bliskość natury. Podczas urządzenia domowych wnętrz należy mieć na uwadze nie tylko meble i dodatki, znaczenie ma również odpowiednie oświetlenie.
Spis treści:
- Czym jest styl japandi?
- Jak oświetlić salon japandi?
- Jakie oświetlenie będzie idealnie we wnętrzach japandi?
Czym jest styl japandi?
Japandi to połączenie japońskiej estetyki, zamiłowania do natury, spokoju i harmonii ze skandynawską wygodą, funkcjonalnością i przytulnością. Charakterystyczne dla niego są przede wszystkim:
• Minimalizm,
• Naturalne kolory,
• Proste kształty,
• Naturalne materiały,
• Czyste linie,
• Symetria,
• Harmonia,
• Kontrastowe barwy,
• Prostota i geometria,
• Umiłowanie sztuki,
• Oszczędność formy,
• Umiar i przestronność,
• Wysmakowane dodatki.
Jeżeli komuś zależy na stworzeniu przytulnego zacisza domowego, to powinien zdecydować się na zaaranżowanie pomieszczeń w stylu japandi. Nawet najdrobniejsze detale są starannie dopasowane, nie ma miejsca na zbędne przedmioty. Dominują naturalne kolory, głównie szarości, biele i pastele. Stanowią wspaniałą bazę, do której można dopasować rozmaite dodatki. Całość uzupełniają mocniejsze akcenty, które dodają wystrojowe wyrazistości. Idealnie nadają się energetyzujące dodatki, czyli w kolorze czerwonym, żółtym, pomarańczowym. Nie może zabraknąć również ciemniejszych kolorów, czyli odcieni zieleni i granatu.
W przypadku wnętrz w stylu japandi stawia się przede wszystkim na naturalne materiały. Drewno jest wszechobecne, czyli na podłodze, w meblach, ścianach, w dodatkach, dekoracjach. Nie może zabraknąć także rattanu, bambusa, wikliny, ceramiki i kamienia. Przytulność wprowadzają miękkie poduszki, pościel wykonana z naturalnej tkaniny. Mile widziane są dodatki skórzane, wełniane dywany, rozmaite plecionki. Za dekoracje służą stare i tradycyjne przedmioty, efektowne rośliny, kompozycje kwiatowe w ceramicznych wazonach, tkaniny z motywami inspirowanymi naturą, futony, bambusowe tace, wachlarze na ścianie.
Jak oświetlić salon japandi?
W przypadku każdego pomieszczenia istotny jest dobór właściwego oświetlenia. Kinkiety w stylu japandi, lampy podłogowe i wiszące powinny być przede wszystkim wyraziste. Idealnym rozwiązaniem będzie zakup modeli z naturalnych materiałów. W estetykę japońską i stylistykę skandynawską wspaniale wpasowują się elementy wyposażenia bambusowe i rattanowe. Można śmiało pozwolić sobie na nowoczesne oświetlenie, szczególnie do łazienki i sypialni. Wspaniale nadają się kinkiety w czarnej odsłonie, które zapewniają światło o ciepłej barwie. Będzie to ciekawy kontrast, można liczyć na wprowadzenie przytulnego klimatu. Za pomocą kinkietów możliwe staje się doświetlenie konkretnego obszaru w pomieszczeniu, wyeksponowanie ciekawych dekoracji. Będzie to świetna opcja w strefie wypoczynkowej, podczas czytania książki wieczorem.
W pomieszczeniach w stylu japandi rewelacyjnie sprawdzają się lampy wiszące o designerskich konstrukcjach szklanych. Ich urok tkwi w prostocie. Drewniane elementy wyposażenia dominujące w stylu japandi, w połączeniu ze szkłem pozwalają na uzyskanie rewelacyjnego efektu. Można zdecydować się na stylową lampę wiszącą, która ma klosze w kształcie kul zawieszonych na różnych wysokościach. Całość wygląda jak spadające krople wody, konstrukcja została wykonana z mosiądzu, rewelacyjna opcja do sypialni i salonu. Nie może zabraknąć również lampy stołowej z drewnianym korpusem, czarnym abażurem tekstylnym i podstawą w tym samym kolorze. Ciemne dodatki stanowią wspaniały kontrast z jasnymi meblami i ścianami.
Jakie oświetlenie będzie idealnie we wnętrzach japandi?
W przypadku stylu japandi rewelacyjnie odnajduje się lampa podłogowa, która przypomina latarenkę. Może mieć metalową podstawę, czarny korpus, klosz w postaci kuli. Mleczne światło pozwala na stworzenie przyjemnego klimatu. Ciekawą opcją będą także kinkiety mające klosze składające się z listewek wykonanych ze sklejki. Skrywają one żarówkę, która daje przytłumione światło. Godne polecenia są także cylindryczne reflektory, modele umieszczone na szybach. Kinkiety o ascetycznym designie to świetne rozwiązanie do pomieszczeń urządzonych w stylu japandi. W sprzedaży znajdują się nawet lampy-doniczki, które reprezentują się bardzo efektownie i idealnie wpasowują w estetykę japońską.
Ciekawym rozwiązaniem będzie także plafon w stonowanej kolorystyce, wykonany z tworzywa przypominającego pergamin. Jego urok tkwi w minimalizmie, delikatnym świetle. W przypadku stylu japandi mile widziane są lampy z kloszami transparentnymi, o ażurowych konstrukcjach. W przypadku opraw świetlnych w stylu japandi dominuje minimalistyczna i oszczędna forma. Można wobec tego śmiało zdecydować się na modele wykonane z drewna, papieru i szkła. Wspaniale prezentuje się połączenie jasnego drewna z czarnym metalem i białą tkaniną.