5 zasad dobierania kinkietów do wnętrza

Sie 28, 2018 | Poradniki | 0 komentarzy

Światło padające z kinkietów jest z reguły dyskretne, dlatego stosuje się je w najczęściej w roli oświetlenia miejscowego. Obecnie wybór kinkietów jest ogromny. Z łatwością można dopasować odpowiednie kinkiety do stylu i charakteru wnętrza. Co, oprócz wyglądu, należy jeszcze wziąć pod uwagę, decydując się na montaż kinkietów we własnym domu.

Kinkiet – jakie światło?

Oprawy kinkietów mogą być przezroczyste lub nie. Klosze transparentne, przezroczyste dadzą mocniejsze światło. Klosze nieprzezroczyste – światło bardziej dyskretne, które potrafi stworzyć miły nastrój sprzyjający odpoczynkowi. Jeżeli klosz oprawy kinkietowej jest otwarty, wnętrze zyskuje dodatkowo światło odbite. Bardziej subtelne będzie światło wydobywające się z opraw zamkniętych.

Kinkiet – pojedynczo czy w parach?

Kinkiet to takie źródło światła, które najlepiej prezentuje się w parach bądź grupie, chociaż istnieją również takie miejsca, gdzie kinkiet dobrze sprawdzi się solo, np. blat, wnęka, biurko robocze, kąt w ścianie. Kinkiety w parach (równolegle po dwóch stronach) umieszcza się najczęściej nad łóżkiem w roli lampek nocnych lub przy lustrze w łazience. Daje to poczucie uporządkowania. Światło padające z takich kinkietów jest symetryczne i bardzo przyjemne dla oka, pod warunkiem, że znajduje się na odpowiedniej wysokości. Kinkiety w grupach możemy umieścić wzdłuż schodów na klatce schodowej.

Kinkiet skierowany w górę czy w dół?

Kinkiet skierowany w dół daje więcej światła. Sprawdzi się on jako oświetlenie zadaniowe, np. do czytania książki. Klosze skierowane do góry tworzą w pomieszczeniu subtelniejszy klimat, który sprzyja relaksowi i odpoczynkowi. W przypadku kloszy skierowanych w górę można zatem pozwolić sobie na mocniejsze światło.

 

jakie lampy do sypialni

Na jakiej wysokości zamontować kinkiet?

To, na jakiej wysokości zamontujemy kinkiet, powinno być uzależnione od wysokości pomieszczenia. Nie ma odgórnej reguły mówiącej o tym, na jakiej wysokości kinkiet powinien się znaleźć, ale jako punkt wyjścia można przyjąć 2 m.

Kinkiety klasyczne czy nowoczesne?

Wzornictwo kinkietów jest bardzo zróżnicowane. W sklepach możemy spotkać kinkiety, które inspirują tradycyjnymi kształtami nawiązującymi do minionych epok, jak również oszczędne w swojej formie kinkiety nowoczesne. Kinkiety nowoczesne bardzo często inspirowane są oświetleniem industrialnym, a tworzywo, z którego zostają wykonane, przypomina stal, aluminium lub mosiądz.

Zapisz się do naszego newslettera

Przeczytaj poprzedni wpis:
oświetlenie biura w domu
Jakie wybrać kinkiety do domowego biura?

Coraz więcej osób decyduje się na wykonywanie pracy w domu, czyli tzw. home office. Nie ma zatem w tym nic...

Zamknij