Na jakiej wysokości wieszać kinkiety? Najważniejsze zasady rozmieszczania kinkietów w różnych pomieszczeniach

Lut 28, 2020 | Artykuły, Kinkiety | 0 komentarzy

Kinkiety to rodzaj oświetlenia bardzo chętnie wybierany praktycznie do każdego typu pomieszczeń. Przede wszystkim małe lampki mocowane do ściany są praktyczne, dają dużo światła i przydają się do punktowego doświetlenia danego miejsca w pokoju. Jak jednak najlepiej jest rozmieścić kinkiety w różnych pomieszczeniach? Na jakiej wysokości je zamontować? Zapraszamy do lektury artykułu!

Kinkiety do sypialni – jak je rozmieścić prawidłowo?

Najważniejszym źródłem światła w sypialni jest górna lampa. Daje ona lekkie, rozproszone światło idealne do codziennego korzystania z pomieszczenia. Jednak wieczorem, kiedy chcemy odpocząć w łóżku, poczytać książkę, gazetę czy skorzystać z komputera konieczne jest dodatkowe, punktowe doświetlenie. W tej roli najlepiej sprawdzą się sypialniane kinkiety. Powinny mieć one ciepłą barwę, idealną do odpoczynku oraz zostać rozmieszczone tak, by były w zasięg naszych rąk. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie kinkietu nad łóżkiem lub tuż przy jego zagłówku. Wysokością, która będzie optymalna, jest 75 cm, jednak liczone od materaca, a nie podłogi. Dzięki zachowaniu takich odległości uzyskamy najlepszy kąt padania światła na nasze dłonie, podczas siedzenia na łóżku. Pamiętajmy również, że kinkiety w sypialni najlepiej jest umieszczać symetrycznie, po obu stronach łóżka. Dodatkowo warto oświetlić kinkietem miejsce, w którym stoi fotel czy szezlong, jeśli takowe posiadamy.

Na jakiej wysokości zamontować kinkiety w pokoju dziecięcym?

Pokój dziecka czy nastolatka jest pomieszczeniem, w którym najczęściej dużo się dzieje. Maluchy się tu bawią, uczą, czytają i odpoczywają. Z tego względu zaplanowanie oświetlenia jest szczególnie istotne i trudniejsze niż w przypadku innych wnętrz. Musimy pamiętać, że dzieci potrzebują dużej ilości światła rozmieszczonego tak, by trafiło w każde miejsce. Na pewno konieczne jest powieszenie kinkietu nad łóżkiem. Wysokość, jaką powinniśmy wybrać, powinna być dopasowana do wieku dziecka. Ze względu na dynamikę wzrostu warto wybierać lampy dziecięce z regulacjami, by dłużej spełniały swoją rolę. Kinkiety w pokoju dziecka powinny również znaleźć się przy biurku, konkretnie po lewej jego stronie (jeśli dziecko jest praworęczne) lub po prawej (gdy leworęczne).

Kolejnymi miejscami, w których warto, by pojawiły się kinkiety, są kącik zabaw i czytelniczy. Pozwolą one dziecku na swobodną zabawę.  Do tych miejsc możemy również wybierać modele wieloramienne i regulowane.

Kinkiety do salonu – gdzie najlepiej je zawiesić?

Tutaj musimy zwrócić uwagę na rodzaj kinkietu, który wybierzemy. Modele świecące do góry, co do zasady powinniśmy wieszać na wysokości około 160-170 cm od podłogi. Z kolei te kinkiety, których światło kierowane jest ku ziemi, najlepiej powiesić wyżej, na około 180-200 centymetrach. Inna będzie również rola obu tych modeli. Przede wszystkim kinkiety świecące w dół są bardziej zadaniowe, przeznaczone do kącików czytelniczych i oświetlenie konkretnego punktu. Z kolei te rzucające światło ku górze są bardziej subtelnym oświetleniem. Możemy jednak zamontować w nich mocniejsze żarówki i uczynić z nich funkcjonalne źródło światła do salonu.

Kolejnym problemem jest jednak to, w jakich punktach salonu najlepiej powiesić kinkiety. Warto przyjrzeć się temu, w jaki sposób korzystamy z pokoju oraz gdzie są rozmieszczone kluczowe dla nas strefy. Na pewno warto kinkiety powiesić nad kanapą i fotelem, na których odpoczywamy. Przydadzą się również nad stołem, jeśli ten umieszczony jest przy ścianie.

Kinkiety w przedpokoju – jak je powiesić, by były najbardziej funkcjonalne?

Miejscem, w którym bardzo dobrze sprawdzają się kinkiety, są korytarze i przedpokoje. Modele kierujące światło ku górze, dadzą wystarczającą ilość światła do tego niewymagającego dużej jasności pomieszczenia. Jeśli zaś chodzi o punkty, w których warto umieścić kinkiety, to najlepszymi będą okolice wejścia, miejsce, w którym się ubieramy i rozbieramy oraz wzdłuż korytarza w kilku punktach (zależnie od jego długości). Wysokość, która będzie optymalna to około 160-170 cm od dołu ściany. Jeśli domownicy są wysocy, można kinkiety zamontować nieco wyżej.

Rozmieszczenie kinkietów łazienkowych

Ostatnim pomieszczeniem, w którym chętnie są wykorzystywane kinkiety, jest łazienka. Lampy mocowane do ściany przede wszystkim powinny znaleźć się przy lustrze i nad umywalką. Kinkiety nie powinny zasłaniać lustra, warto je więc je oddalić o 5-10 cm. Dzięki temu będą wystarczająco blisko, by dobrze je oświetlić. Optymalną wysokością kinkietów przy lustrach jest około 160 cm – na poziomie naszych oczu. Jeśli lubimy nastrojowe kąpiele w wannie, ciekawym rozwiązaniem może być zamontowanie kinkietu w jej okolicy. Oczywiście musi być on dostosowany do dużej wilgotności i znajdować się w takiej lokalizacji, w której nie może być zalany.

Zapisz się do naszego newslettera

Przeczytaj poprzedni wpis:
Ozdoba salonu i jadalni lampy jak latarenki
Szukasz intrygującego dodatku do salonu? Postaw na kinkiety latarnie!

Zamknij