Top 4 kinkietów skandynawskich do salonu i sypialni

Sty 31, 2022 | Artykuły | 0 komentarzy

Styl skandynawski w ostatnich latach bardzo zyskał na popularności w naszym kraju. Nic w tym dziwnego, bowiem wyróżnia się on prostotą, niepozbawioną jednak elegancji. W parze z popularnością stylu skandynawskiego idzie od pewnego czasu wzmożone zainteresowanie bardzo praktycznym źródłem światła, jakim są kinkiety. Te niewielkie lampy potrafią oświetlić nawet sporych rozmiarów pomieszczenie, nie ograniczając przy tym przestrzeni użytkowej. W niniejszym artykule omówimy najlepsze kinkiety stworzone w stylu skandynawskim, które sprawią, że nasze salony oraz sypialnie zyskają przytulny, a zarazem elegancki wygląd. Zapraszamy do lektury!

Czym charakteryzują się kinkiety w stylu skandynawskim?

Kinkiety to źródła światła o niewielkich rozmiarach, które są mocowane natynkowo. Ich montaż nie nastręcza wielu trudności, a przez to, że mocuje się je do ściany, nie zajmują dodatkowej przestrzeni w pomieszczeniu. Kinkiety w stylu skandynawskim charakteryzują się jasnymi barwami, takimi jak biele, szarości, jasne brązy oraz beże. Ich forma jest zazwyczaj nieskomplikowana. Dominują takie kształty jak kule, dzwony i inne figury geometryczne. Dzięki temu łączą one prostotę z niewymuszoną elegancją. Kolejną cechą, po której natychmiast rozpoznamy lampę wykonaną w stylu skandynawskim, jest to, że wykonana jest ona z naturalnych materiałów. Są to głównie drewno, metale oraz szkło. Dzięki temu będą idealne dla osób, którym nie są obce trendy proekologiczne i dla których walka o środowisko naturalne nie jest tylko pustym hasłem. 

Skandynawskie kinkiety do sypialni z drewnianymi elementami

Urządzając sypialnię w stylu skandynawskim, z pewnością zechcemy otoczyć się wieloma przedmiotami wykonanymi z drewna. Podstawą wielu kinkietów w stylu skandynawskim jest drewno w jasnym odcieniu, stanowiące albo drobny element ozdobny, albo jest ono użyte w charakterze obudowy lampy. W takim przypadku drewno zastosowane jest w oszczędny sposób. Jeżeli pragniemy, by w naszych kinkietach dominowały elementy drewniane, nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem czegoś dla siebie. W szerokiej ofercie sklepów z oświetleniem natrafimy bez trudu na modele kinkietów, które posiadają klosze wykonane w całości z drewna. Z pewnością zastosowane w oświetleniu drewno sprawi, że sypialnia zyska wrażenie ciepłego i przytulnego pomieszczenia, co pomoże nam w osiąganiu stanu odprężenia i sprawi, że korzystanie z niej będzie dla nas przyjemnością.

Szklane kinkiety do skandynawskiego salonu

Miłośnicy wnętrz w stylu skandynawskim na pewno docenią kinkiety w większości wykonane ze szkła. Zastosowanie takich źródła światła sprawi, że salon, który z powodu swojej funkcji w domu powinien być gustownie urządzony, zyska wygląd nacechowany minimalistyczną elegancją. W tym pomieszczeniu znakomicie będą prezentować się, np. kinkiety ze szklanym kloszem i zamontowanymi w nich edisonowskimi żarówkami. Jeżeli pragniemy bardziej subtelnego oświetlenia, możemy postawić na kinkiety z kloszami w kształcie sześcianów wykonanymi z matowego szkła. Sprawdzonym pomysłem na modne kinkiety do skandynawskiego salonu są modele z okrągłymi szklanymi kloszami. Będzie to rozwiązanie uniwersalne i praktyczne.

Jeśli lubimy szkło, warto również postawić na kinkiety z kryształowymi kloszami. Będą one jeszcze bardziej elegancki i dodadzą szyku każdemu wnętrzu. Można je również z powodzeniem zastosować w sypialni.

Kinkiety w stylu skandynawskim wykonane z metalu

Styl skandynawski to nie tylko szkło i drewno, ale również metal. Dlatego nie możemy zapomnieć o modelach kinkietów skandynawskich do salonu czy sypialni wykonanych właśnie z tego materiału. Jak wyglądają takie klosze? Przede wszystkim różnią się znacząco od modeli kinkietów industrialnych, w których występują przede wszystkim klosze z cienkich, metalowych prętów. W kinkietach skandynawskich takich wzorów nie uświadczymy. Jak zatem wyglądają lampy, po które powinniśmy sięgnąć?

Będą to modele, w których metal stanowi nieodzowną część podstawy i ramienia lampy, szczególnie w modelach z regulacją. Na rynku znajdziemy również kinkiety skandynawskie, w których z metalu wykonano sam klosz. Takie lampy możemy wykorzystywać zarówno w salonie, jak i w sypialni. Warto również podkreślić, że metalowe elementy mogą być z powodzeniem łączone również z innymi materiałami jak drewno, szkło, miedź czy materiały organiczne jak bawełna, len, wełna. Jeśli chodzi o kształt klosza w kinkietach skandynawskich z metalu to zdecydowanie dominują klasyczne formy geometryczne.

Nietuzinkowe kinkiety do skandynawskiego salonu

Oprócz omówionych już przykładów kinkietów skandynawskich do sypialni i salonu, możemy napotkać różnie nietypowe modele zgodne z ideą tego nurtu. Zazwyczaj mają one nietuzinkowe, czasem nawet abstrakcyjne kształty, jak chociażby ramię w formie drewnianej sprężyny. Ciekawym przykładem może być kinkiet do sypialni, który nad kloszem ma drewnianego ptaszka.

Zapisz się do naszego newslettera

Przeczytaj poprzedni wpis:
Przegląd modnych kinkietów w 2022
5 najmodniejszych kinkietów na 2022 rok – przegląd propozycji

Rok 2022 przyniesie nam lekki powiew świeżości, jeśli chodzi o wystrój wnętrz i modne oświetlenie. Można również śmiało powiedzieć, że...

Zamknij