Kinkiety w łazience, czyli dodatkowe oświetlenie strefy lustra

Cze 22, 2018 | Poradniki | 0 komentarzy

Kinkiet jest najczęściej wykorzystywanym dodatkowym źródłem światła w łazience. Kinkiety łazienkowe mają do spełnienia wiele funkcji. Oprócz odpowiedniego doświetlenia strefy lustra powinny być również dekoracją łazienki. Do wyboru mamy wiele różnych modeli kinkietów – z abażurem, w kształcie świecznika, w stylu loftowym, ze szklanym kloszem. Oryginalne kształty i piękna stylistyka sprawia, że stają się one znakomitym dopełnieniem oświetlenia głównego.

Kinkiety łazienkowe – gdzie umieścić?

Odpowiednie oświetlenie łazienki jest szczególnie ważne zwłaszcza dla kobiet. Codzienna toaleta, robienie makijażu – to wszystko wymaga odpowiedniego światła. W łazience przede wszystkim potrzebujemy światła ogólnego, które dostatecznie doświetli całe pomieszczenie. Nie mniej ważne jest również oświetlenie poszczególnych stref, co może nam pomóc ułatwić wykonywanie codziennych czynności. Jeżeli nasza łazienka posiada dostęp do światła naturalnego, kinkiety można potraktować jako dodatkową dekorację pomieszczenia.

Kinkiety nad lustrem na ogół powinny dawać jasne światło, jak najbardziej zbliżone do tego naturalnego. W ten sposób unikniemy przekłamywania kolorów, co jest istotne podczas wykonywania makijażu. Natomiast ciepłe światło sprawdzi się w tych łazienkach przypominających domowe SPA, gdzie dominują ciepłe barwy.

Lampy łazienkowe umieszczone z dwóch stron lustra pozwolą na dokładne oświetlenie twarzy. Kinkiety powinny być zamocowane na wysokości wzroku. W przypadku dwóch symetrycznych źródeł światła każde z nich powinno świecić z mocą minimum 60V. Podczas zakupu kinkietu łazienkowego, pamiętajmy o tym, aby decydować się na produkty z ochroną klasy IP44. Zapewniają onezabezpieczenie przed rozchlapaną wodą.

kinkiety przy lustrze w łazience

Jakie kinkiety wybrać do łazienki?

Kinkiety w łazience powinny dawać jasne i wyraźne światło, dlatego dobrym wyborem do łazienki będą kinkiety z zamkniętym, matowym lub przezroczystym kloszem. Ważne jest, by sprawdzić, czy klosz przepuszcza dużo światła. Kolorowe klosze przyciemiają światło, dlatego nie warto kupować ich do łazienki, gdzie ważne jest wyraźne oświetlenie. W łazience najlepiej zastosować chłodną temperaturę barwową: 4000-6500K. Takie światło lepiej oddaje kolory. Bardzo modne w ostatnim czasie są kinkiety w stylu loft. Surowe formy charakterystyczne dla loftowych lamp wspaniale dodadzą uroku wnętrzom nowoczesnym, minimalistycznym i industrialnym. Tego typu oświetlenie doskonale wygląda uzupełnione żarówką Edisona. Zaprojektowanie w duchu wzornictwa przemysłowego, oświetlenie loftowe wyróżnia się niebanalnym zestawieniem metalu i szkła, które nawiązuje do dawnych fabryk.

Zapisz się do naszego newslettera

Przeczytaj poprzedni wpis:
jakie oświetlenie wybrać do domu?
Kinkiety klasyczne czy nowoczesne – które będą lepsze do Twojego domu?

Zamknij