Kinkiet za telewizorem, osiągnij efekt Ambilight
Niektóre z telewizorów wyróżniają się umieszczonymi diodami LED na tylnej ścianie obudowy. Zabieg ten jest pomocny podczas wieczornego seansu filmowego, ponieważ odpowiednio rozproszone światło za oglądanym obrazem sprawia, że oczy się nie męczą. Co więcej, tylne oświetlenie optycznie poszerza oglądany obraz, dzięki czemu możemy poczuć się jak w kinie.
Nie musimy się martwić, jeśli nie posiadamy telewizora z efektem Ambilight i daleko nam do majsterkowicza. Podobne oświetlenie możemy wyczarować za pomocą kinkietu i specjalnej kolorowej żarówki, chociaż świetnie sprawdzą się również te jednobarwne, najlepiej o ciepłej tonacji.
Jaki kinkiet wybrać do Ambilight?
Podobnie jak z lampami, rodzajów kinkietów jest bardzo dużo. Wszystko zależy od wyobraźni samego producenta. W sklepach znajdziemy nowoczesne pozycje, które świetnie wypełnią awangardowe wnętrza, ale też klasyczne produkty, do których od lat jesteśmy przyzwyczajeni. Najczęściej spotykanymi kinkietami są te w kształcie muszli, ciasno przylegające do ściany.
Wybór odpowiedniego kinkietu zależy tylko od nas. Sprawdzi się prawie każdy model. Uwagę powinniśmy zwrócić jedynie na wielkość samej lampy i jasność żarówki. Lepiej, żeby nie wystawała za telewizor i nie świeciła mocniej niż on. Widok wystającego kinkietu nie tylko zepsuje efekt, ale może też rozpraszać bardziej wrażliwe na światło osoby.
Prawidłowe oświetlenie a parametry żarówki
Po wybraniu odpowiedniego kinkietu, pora na kupno żarówki. Może nam się wydawać, że jej parametry nie są szczególnie ważne, ponieważ to tylko dodatkowe oświetlenie. Jednak o ile temperatura barwowa ma drugorzędne znaczenie, to istnieją parametry, dzięki którym możemy podnieść jakość oglądanego obrazu i zapewnić sobie dodatkowe wrażenia.
Najważniejszym z nich jest wskaźnik oddawania barw CRI. Jest to liczba mieszcząca się w zakresie od 0 do 100. Wraz ze zwiększającym się parametrem, poprawia się oddawanie barw. Przy niskiej wartości, oglądane kolory wydają się wyblakłe, przy największej są kontrastowe i nasycone. Warto wiedzieć, że popularne lampki LED mają wyniki na poziomie 80 CRI i wyższym. Do prac biurowych zaleca się CRI w zakresie 80 – 90.
Warto zwrócić uwagę na kąt świecenia. Od niego zależy, jak bardzo rozproszone jest światło. W przypadku naśladowania efektu Ambilight możemy sięgnąć po żarówki o większym kącie, co zapewni miękkie i przyjemne światło wydobywające się zza telewizora.
Żarówki sterowane pilotem, oświetlenie przyszłości
Ciekawą opcją są żarówki umożliwiające sterowanie ich barwą za pomocą specjalnego pilota, komputera, a nawet telefonu, o ile mamy go akurat pod ręką. Dzięki kontroli możemy dopasować światło do oglądanego obrazu lub osiągnąć „dyskotekowy” efekt. Jeśli umieścimy takie żarówki w pełnym kinkiecie, to dodatkowo rozproszymy ich blask. Taką opcję docenią osoby, którym zbyt intensywne światło przeszkadza podczas oglądania telewizji.
Rodzaje kinkietów, który najlepszy?
Na rynku znajdziemy wiele rodzajów kinkietów. Najlepiej skupić się na tych mniejszych i dobrze przylegających do ściany, te bez klosza również będą trafionym wyborem. Kształt kinkietu wpływa na sposób rozchodzenia się światła, dlatego warto przemyśleć zakup. Te w typie muszlowym, otwarte do góry, będą najlepiej oświetlać ścianę, na której się znajdują oraz sufit, a boki pozostaną zacienione.
Kinkiety bez klosza sprawdzą się wszędzie tam, gdzie preferuje się bardziej intensywne oświetlenie. Przy nich efekt „wypływania” światła zza telewizora będzie najlepiej widoczny.
Ciesz się oświetleniem jak Ambilight i jednocześnie stwórz odpowiedni klimat!
Wszyscy wielbiciele nowoczesnego oświetlenia lubią, kiedy w ich otoczeniu panuje odpowiedni klimat. Specjalne żarówki pozwolą z łatwością zmienić plany w rzeczywistość. Ponadto właściwe parametry oświetlenia idą w parze z różnorodnym wyglądem. Żarówki nie muszą zawsze być takie same. Produkuje się także takie, które swoim kształtem mają przypominać konkretny styl.
W nowoczesnych wnętrzach często spotkamy się z żarówkami Edison. Nie tylko wyglądają awangardowo, ale również zapewniają szeroki wybór rodzaju oświetlenia. Od przyjemnej, ciepłej barwy, która uprzyjemni popołudniowy wypoczynek, do nastrojowego rozproszonego światła, które idealnie sprawdzi się w sypialni.
A co jeśli telewizor mocujemy na ścianie?
Właściciele małych wnętrz nie zawsze mogą sobie pozwolić na wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni za telewizorem. W ciasnych pomieszczeniach lepiej zawiesić ekran na ścianie, a oświetlenie stworzyć innym sposobem, niż zainstalowanie na ścianie kinkietu.
Najprostszym rozwiązaniem jest przytwierdzenie za telewizorem taśm LED-owych, które zajmują minimalną ilość miejsca i są na tyle lekkie, że będą się trzymać nawet na dwustronnej taśmie samoprzylepnej.
Innym atutem tego typu oświetlenia jest duża możliwość kontroli. Jeśli taśmę połączymy z panelem sterujący albo komputerem, to będziemy mogli uzyskać efekt przypominający prawdziwy Ambilight. Czyli dostosowanie koloru światła do aktualnie wyświetlanego obrazu na telewizorze.