Funkcjonalne kinkiety do kuchni

Lip 23, 2018 | Poradniki | 0 komentarzy

Kuchnia to serce domu, dlatego tak ważne jest, aby była odpowiednio zaaranżowana, a przy tym dostatecznie doświetlona. W kuchni musi być jasno, dlatego nowoczesne oświetlenie kuchni powinno przewidywać oświetlenie z kilku źródeł.

Oświetlenie ogólne do kuchni

Lampa wisząca umieszczona w centralnym punkcie kuchni doskonale sprawdzi się w roli oświetlenia głównego. Bardzo modny rozwiązaniem są także lampy wiszące nad stołem. W tym wypadku dobrze prezentuje się kilka lamp obok siebie, zwłaszcza gdy nasz stół jest sporych rozmiarów.

Pomimo że lampa wisząca ma wiele zalet, jako samodzielne i jedynie źródła światła w kuchni, może być po prostu niewystarczająca. Z tego względu, że w kuchni znajduje się kilka przestrzeni roboczych m.in. blat roboczy, wyspa kuchenna, stół, zlew, przy których przygotowujemy posiłki, każda z tych stref wymaga odpowiedniego oświetlenia, aby praca była funkcjonalna i wygodna, a spożywanie posiłków przyjemne. Z tego względu w kuchni poza oświetleniem ogólnym nie można zapominać o dodatkowych źródłach światła.

 

Kinkiety jako dodatkowe źródło światła w kuchni

Kinkiety to stosunkowo niewielkie lampki, które mocuje się bezpośrednio do ściany. Kinkiety mogą stanowić doskonałe dodatkowe źródło światła do kuchni. Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym jest zamontowanie kinkietów na ścianie nad blatem kuchennym lub szafkami. Kinkiet doskonale sprawdzi się również jako oświetlenie kuchennej wyspy. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem będzie umieszczenie go w odległości około 80 cm nad blatem, dzięki czemu blat będzie równo oświetlony. Jeżeli natomiast chcemy, aby kinkiet stanowił tylko element dekoracyjny, możemy wybrać taki model, w którym światło skierowane jest ku górze. Zwłaszcza w przypadku niewielkich pomieszczeń, jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie, gdyż źródło światła skierowane ku górze optycznie powiększy przestrzeń. Jednak jako funkcjonalne źródło światła w kuchni, najlepiej sprawdzą się modele z otwartym kloszem, które kierują światło w dół i sprawiają, że kuchnia staje się jaśniejsza.

jakie oświetlenie wybrać do kuchni?

Jakie żarówki do kinkietu w kuchni?

Poza wyborem kinkietu do kuchni bardzo ważny jest również dobór odpowiedniej żarówki, które będzie spełniać podstawowe kryteria. Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem są żarówki typu LED. Żarówki LED są przede wszystkim energooszczędne i ekologiczne, a ich pobór mocy jest kilkukrotnie niższy w stosunku do żarówek tradycyjnych. Warto też dodać, że w zależności od preferencji – możemy wybrać odpowiednią barwę światła LED.

 

 

Zapisz się do naszego newslettera

Przeczytaj poprzedni wpis:
oświetlenie strefy lustra
Kinkiety w łazience, czyli dodatkowe oświetlenie strefy lustra

Zamknij