Jakie wybrać kinkiety do domowego biura?

Sie 28, 2018 | Poradniki | 0 komentarzy

Coraz więcej osób decyduje się na wykonywanie pracy w domu, czyli tzw. home office. Nie ma zatem w tym nic dziwnego, że urządzając swoje mieszkanie, postanawiamy wydzielić osobną przestrzeń, która będzie pełniła funkcję biura. Kluczem do sukcesu w przypadku takiego rozwiązania, jest dobrze zorganizowane domowe biura. Tylko w jasnym i dobrze oświetlonym pomieszczeniu praca będzie efektywna i zdrowa dla oczu.

Kinkiety w roli oświetlenia dodatkowego w biurze

Niezależnie od tego, jak mocne światło centralne oświetla pomieszczenie, w biurze niezbędne jest oświetlenie dodatkowe. Klasyczna lampka biurkowa to nie jedyne rozwiązanie. Taką lampkę z powodzeniem można zastąpić kinkietami, które sprawdzą się równie dobrze, co klasyczne lampy biurkowe, a przy tym nie zabiorą nam cennego miejsca na blacie biurka.

Jaki kinkiet do biura wybrać?

Najlepszy kinkiet do biura to taki, który daje dużo światła. Praca biurowa jest męczącym zajęciem, zwłaszcza dla oczu, dlatego należy o nie właściwie dbać. Klosz kinkieta powinien być skierowany ku dołowi, wówczas zapewni optymalne doświetlenie biurka.

Wybierając kinkiet do biura, należy też zwrócić uwagę na jego wygląd. W końcu biuro powinno być nie tylko funkcjonalne, ale również stylowe. Inny kinkiet wybierzemy do klasycznie urządzonego biura, a inny do nowoczesnego gabinetu. Do klasycznych gabinetów najlepiej wybierać kinkiety w tradycyjnych formach z abażurowymi lub szklanymi kloszami. W przypadku nowoczesnych, industrialnych wnętrz najlepiej postawić na minimalizm. Bardzo modne w ostatnim czasie stały się kinkiety loftowe z żarówką Edisona w metalowej lub szklanej oprawie, które idealnie wpisują się w przestrzenie industrialne.

kinkiety do oświetlenia miejsca pracy

Jaka moc światła do biura?

Gdy oprawę mamy już wybraną, pozostaje nam wybór odpowiedniej żarówki. Temperatura barwowa światła waha się od 2500K do 5000-6000K, gdzie 2500K to światło bardzo ciepłe, a 5000K bardzo zimne. Praca wymaga od nas nieustannej koncentracji, z tego też powodu do biura najlepsze będą żarówki o barwie zimnej. Przy zimnym świetle jesteśmy w stanie dłużej skupić swoją uwagę na wykonywanej czynności. Chłodna barwa światła sprzyja koncentracji, skupieniu oraz pobudza do działania.


Bardzo ważny jest również kierunek padania światła. Światło nie powinno padać bezpośrednio na ekran komputera. Kinkiety należy kierować tak, aby oświetlały blat biurka i klawiaturę.

Zapisz się do naszego newslettera

Przeczytaj poprzedni wpis:
oświetlenie loftowe
Kinkiety loftowe – najmodniejsze oświetlenie naszych wnętrz

Wysokie, industrialne pomieszczenia uzupełnić można oświetleniem loft. Stylowe, modernistyczne, o nieco surowej formie - tak w skrócie można opisać lampy...

Zamknij