Kinkiety w klasycznym stylu do salonu — jak wybrać najlepsze
Czasy, w których stawiano głównie na funkcjonalność oświetlenia, minęły bezpowrotnie. Ogromny wybór różnych rodzajów żarówek i kloszy pozwala całkowicie spersonalizować wybraną lampę. Jeśli jeszcze nie zdecydowaliśmy na odpowiedni model do salonu, to weźmy również pod uwagę kinkiety. Ten niepozorny wynalazek przeżywa właśnie renesans, a wszystko za sprawą wyjątkowych zdobień.
Zapraszamy do lektury!
Czym są kinkiety?
Kinkiety powstały jeszcze za czasów lamp olejowych. Ich konstrukcja była trochę inna niż teraz, ponieważ pierwotnie służyły do oświetlania sceny teatralnej. Przykrywający źródło światła klosz, był dokładnie wypolerowany, dzięki czemu jak najwięcej promieni mogło się odbić w stronę pomieszczenia. Pod koniec XVIII wieku wiszące kinkiety pojawiły się także „na salonach”, gdzie doceniono ich rozproszone i jednocześnie mocne światło.
Kinkiet do salonu — niezwykła ozdoba Twojego wnętrza
Trudno uwierzyć, że kinkiety były kiedyś podstawowym oświetleniem i nie wyobrażano sobie bez nich pokoju. Główne źródło światła zazwyczaj nie było intensywne, więc wspomagano się dodatkowymi lampkami, które doświetlały wygodne miejsce w fotelu lub stoliki, przy których wykonywano bardziej precyzyjne czynności.
Typowy kinkiet posiadał szklany lub materiałowy klosz, a jego podstawa była charakterystycznie wykręcona i zdobiona. Nieco później zrezygnowano ze zdobień, by powrócić do nich dopiero po latach. Dzisiaj coraz częściej możemy spotkać kinkiety w salonach i nie są to same nowoczesne modele. Większość z nich to misternie zdobione dzieła sztuki, które szybko przyciągają do siebie wzrok gości.
Materiałowy kinkiet — komfortowy dodatek do salonu
Materiałowy klosz może być o wiele bardziej przydatny, niż nam się wydaje. W przeciwieństwie do jego szklanego odpowiednika ten będzie budował o wiele bardziej intymny klimat. Rozproszone i ciepłe światło jest niezmiernie ważne podczas wypoczynku. Dzięki niemu nasze oczy nie męczą się, a ciało dostaje sygnał, że za niedługo nadejdzie pora spania.
Wybierając materiałowy klosz, zastanówmy się, jak bardzo stłumione ma być oświetlenie. Im grubszy materiał, z którego jest wykonany, tym mniej światła przebije się przez niego. Wiele modeli posiada także ozdobne frędzle lub przeszycia na materiale, które sprawiają, że na ścianach odbijają się ciekawe cienie.
Kinkiet ze szkła — luksusowa lampa na każdą okazję
Kinkiet ze szklanym kloszem odbija zdecydowanie więcej światła niż jego materiałowy odpowiednik. Ponadto misterne zdobienia mogą być nie tylko nanoszone na tkaninę, na przykład w postaci haftu, ale też bywają wpasowane w kształt samego klosza.
Szkło daje o wiele więcej możliwości barwienia światła poprzez efekt witrażu, niestety te najbardziej skomplikowane lampy są zazwyczaj robione na zamówienie. Nie martwmy się, modele dostępne w sklepach są równie piękne, a ich duża ilość pozwoli dopasować lampę do praktycznie każdego wnętrza.
Kinkiet w roli oświetlenia dodatkowego
Kinkiet świetnie sprawdza się w roli dodatkowego oświetlenia. Planując rozmieszczenie lamp wewnętrznych w pokoju, możemy podzielić przestrzeń światłem. W kąciku przeznaczonym do leniwego odpoczynku zamontujmy kinkiet z kloszem dającym miękkie podświetlenie. Tam, gdzie relaksujemy się z pomocą książki czy szydełkowania, spróbujmy zainstalować model z kloszem mniej blokującym promienie.
Kinkiety pojedyncze i grupowe
Kinkiety posiadają wiele wariantów konstrukcyjnych. W sklepach znajdziemy nie tylko takie z pojedynczym kloszem, ale także wersje z ich większą ilością. Jeśli planujemy z kinkietów stworzyć główne oświetlenie, które będzie wspomagane punktowymi LEDami lub taśmami, to najlepiej sprawdzą się grupowe.
Co więcej, zwróćmy uwagę, czy klosze dobrze odbijają światło, co jeszcze bardziej rozświetli wnętrze. Z modeli grupowych można stworzyć piękne instalacje szeregowe, które świetnie pasują do klatek schodowych i wąskich przejść.
Połącz kinkiety wewnętrzne z zewnętrznymi
Nie wiesz, co jeszcze możesz zrobić z oświetleniem w swoim domu? Jeśli posiadasz wyjście na balkon lub taras prosto z salonu, to dobrym pomysłem może okazać się „wydłużenie” salonu na zewnątrz, poprzez zamontowanie podobnych kinkietów w obu pomieszczeniach.
W wielu sklepach dostaniemy kinkiety ozdobne, które są odporne na zmienne warunki atmosferyczne, co pozwala dowolnie je instalować.
Kinkiety jak latarnie — zamontuj swoje oświetlenie wysoko
Ostatnio modnym rozwiązaniem stały się kinkiety naśladujące latarnie. W przeciwieństwe do klasycznych modeli te prezentują się bardzo oryginalnie. Nie tylko dobrze doświetlają wnętrze, dając wrażenie naturalnej luminacji, ale też sprawiają, że każdy odwiedzający salon zostaje urzeczony nietypowym klimatem.
Latarniane kinkiety nie muszą być dedykowane do takiego typu montażu. Prawie każdą lampę możemy w taką zmienić, wystarczy tylko zainstalować ją prawie pod samym sufitem.