Kinkiet do salonu w stylu glamour – przepych w eleganckim stylu

Lis 19, 2020 | Artykuły, Kinkiety do salonu | 0 komentarzy

Będąc na etapie remontu, zastanawiamy się, w jakim stylu urządzić dane wnętrze. Zazwyczaj staramy się przemyśleć od razu wszystkie elementy wyposażenia, które będziemy chcieli umieścić w konkretnym pomieszczeniu. Salon jest miejscem, w którym cała rodzina spędza dużo czasu. Jej członkowie piją tam popołudniową kawę, czytają książki, oglądają ulubione filmy. Jak oświetlić pokój dzienny, ale stał się przytulny i elegancki jednocześnie? Jakie kinkiety sprawdzą się w salonie urządzonym w stylu glamour?

Jakie są cechy charakterystyczne stylu glamour?

Znanych jest wiele stylów wnętrzarskich. Przekrój występujących w nich elementów jest ogromny: od tych najbardziej klasycznych, do tych nowoczesnych – np. loftowych, w których królują „surowe” ściany. Salon w stylu glamour kieruje się swoimi prawami. Musi być tam bogato i błyszcząco. Przeciwnicy tego rodzaju przepychu, wnętrza takie uznają jako kiczowate. Każdy ma swoje gusta i wizję wystroju pomieszczeń. Prawda jest jednak taka, że nawet typowe dla tego stylu „świecidełka” można wykorzystać z umiarem i smakiem, tworząc w ten sposób oryginalne i pełne wdzięku wnętrze. 

Podstawową cechą charakterystyczną stylu glamour jest wszechobecny przepych. Dodatki w takim wnętrzu zazwyczaj są w kolorze srebrnym lub złotym, gdyż odcienie te kojarzone są z bogactwem. Właściciele salonu urządzonego w tym stylu nie boją się odważnych rozwiązań, dlatego często, w pierwszej chwili, może ono przytłoczyć. Po czasie jednak łatwo zauważyć smak i wyważenie, jakie musiało towarzyszyć podczas urządzania danego pomieszczenia.

Ciekawostka

We wnętrzach urządzonych w stylu glamour często spotykane są duże lustra. Ich użycie nie jest przypadkowe. Lustrzana tafla odbija światło, sprawiając, że wnętrze wydaje się bardziej przestronne. Co więcej, refleksy świetlne, odbijające się od różnego rodzaju błyszczących elementów ozdobnych, widoczne są także w lustrze, dzięki czemu efekt bogactwa jest jeszcze bardziej zauważalny. 

Na jakie kinkiety do salonu w stylu glamour się zdecydować?

Kinkiety wybierane do salonu w stylu glamour muszą wyróżniać się kilkoma charakterystycznymi elementami. Dzięki temu całość stworzy niebanalną, idealnie do siebie pasującą kompozycję.

Kolor kinkietów glamour

Jak już wspomnieliśmy, kolorem charakterystycznym dla opisywanego stylu jest srebro. Może się ono znaleźć na meblach, dodatkach, a przede wszystkim na oświetleniu. Kinkiety do salonu w stylu glamour powinny być wybierane zgodnie z tą zasadą. Mogą one być całe w odcieniu srebra, jednak występują również połączenia z inną barwą, np. czernią.

Nieco cieplejszą odmianą koloru kinkietów do salonu glamour jest złoto. Surowiec ten jeszcze bardziej kojarzony jest z bogactwem, dlatego w tym przypadku jego zastosowanie sprawdzi się idealnie. Opcja ta jest dobra szczególnie dla osób, które chcą, aby ich wnętrze było eleganckie, a jednocześnie jak najbardziej przytulne. 

Wygląd kinkietów do salonu w stylu glamour

Podczas wyboru kinkietów do salonu urządzonego w stylu glamour, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ich kształt oraz ewentualne znajdujące się na nich ozdoby. Dobrym rozwiązaniem jest wybór kinkietu, który pasuje do pozostałych elementów oświetlenia, jak np. żyrandol czy stojąca lampa. Przykładowo: jeśli decydujesz się na obłe kształty, warto pilnować się tego przy wyborze wszystkich źródeł światła. Nie jest to zasada, której trzeba się kurczowo trzymać – należy to potraktować jedynie jako wskazówkę, ułatwiającą urządzanie danego wnętrza. 

Co więcej, warto, aby kinkiet do salonu glamour posiadał elementy ozdobne – koniecznie w formie „błyskotek”. Mogą to być zwisające kryształki lub klosze wysadzane różnego rodzaju klejnotami. Nieważne, co dokładnie to będzie, ważne natomiast, aby było błyszczące i rzucające się w oczy.

Jakie dodatki do salonu urządzonego w stylu glamour?

Przedstawiliśmy już ogólne zasady, stosowane podczas urządzania salonu w stylu glamour. Ważne są jednak także pozostałe elementy wyposażenia, bez których pokój dzienny nie spełniałby swoich podstawowych funkcji:

  • meble w stylu glamour cechują się masywnością. Kanapy są duże, z pikowanym materiałem, często będącym skórą. Komody i szafki są ciężkie, z „fikuśnymi”, bogato zdobionymi nogami i uchwytami;
  • stoliki kawowe często mają lustrzane fronty lub blaty, które same w sobie są elementem ozdobnym; 
  • dodatki wyglądem nie odbiegają od motywu przewodniego wnętrza. Często spotykane są ozdobne, wysokie świeczniki wysadzane kryształkami lub tace z lustrzaną taflą.

Zapisz się do naszego newslettera

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wybierz kinkiet w stylu Hollywood
Marzysz o wnętrzu rodem z amerykańskiego filmu? Postaw na kinkiet jak z Hollywood!

Będąc na etapie urządzania wnętrza z pewnością niejednokrotnie, zastanawialiście się, jakie oświetlenie wybrać. Odpowiednio dobrany zestaw z pewnością dodaje pomieszczeniom...

Zamknij