Oświetlenie przedpokoju – jakie kinkiety wybrać?

Sty 31, 2019 | Artykuły | 0 komentarzy

Oświetlenie przedpokoju może być problematyczne. Przede wszystkim z reguły jest to pomieszczenie bardzo ciemne, a po drugie – zazwyczaj do jego urządzenia nie przykłady już takiej wagi jak w przypadku pozostałych pomieszczeń. Pomimo tych przeszkód przedpokój można dobrze oświetlić i to stosunkowo niewielkim nakładem zarówno pracy, jak i kosztów. Kluczem do sukcesu w tym wypadku pozostają niezmienne od lat kinkiety.

Lampy ścienne do oświetlenia salonu

Oświetlenie ścienne to jedno z popularniejszych i sprawdzonych rozwiązań, które daje nam szerokie możliwości, jeżeli chodzi o kształtowanie warunków świetlnych w pomieszczeniu i estetykę. W roli oświetlenia ściennego doskonale sprawdzą się kinkiety. Pomimo że zazwyczaj pełnią one rolę oświetlenia dodatkowego – w niewielkim przedpokoju z powodzeniem mogą być one jedynym źródłem światła. Warto mieć na uwadze również to, że współczesne kinkiety mają znacznie większe możliwości. Mogą świecić bardzo jasno za sprawą dobrze dobranych żarówek, a strumień padania światła można w określonym stopniu regulować. Nowoczesne kinkiety nie przypominają również tych modeli sprzed dwudziestu lat. Kinkiety w nowoczesnym wydaniu mogą sprawdzić się w każdym przedpokoju i nie tylko. Jeśli przedpokój jest pokaźnych rozmiarów, lepiej zastosować kilka różnych źródeł światła. Można też połączyć kinkiety ścienne z lampami wiszącymi.

Jakie kinkiety do przedpokoju wybrać?

Kinkiety ścienne występują w wielu różnych modelach. Mogą być również skierowane w każdą dowolną stronę. Różnorodność dostępnych modeli na rynku daje szerokie możliwości dopasowania kinkietów niemal w każdą aranżację. Chcąc uzyskać atrakcyjny efekt, najlepiej wybierać modele z kloszem skierowanym w dół lub górę. Przedpokój wyda się wyższy, gdy skierujemy światło punktowo na sufit. Jeżeli przedpokoju dotyczy odwrotny problem – za wysokie wnętrze możemy obniżyć, kierując światło z lamp na podłogę. Kinkiety mogą być wykonane z różnych materiałów. Obecnie najpopularniejsze są te wykonane z metalu chromowane kinkiety.

Jaką moc kinkietów wybrać do korytarza?

Moc kinkietów powinna być uzależniona od wielkości przedpokoju. W przypadku niewielkiego salonu możemy zdecydować się na dwa-trzy kinkiety o mocy odpowiadającej tradycyjnej żarówce (30-40W). Jeżeli natomiast nasz korytarz jest długi i dość wąski, śmiało możemy zakupić kilka kinkietów o mocy około 20W.

Na jakiej wysokości zamontować kinkiety w przedpokoju?

Kinkiety powinny być zamontowane nieco powyżej linii wzroku – dzięki czemu światło nie będzie nas raziło, a przestrzeń wokoło będzie odpowiednio oświetlona. Nie zaleca się montować kinkietów nad samym sufitem, bo tylko niepotrzebnie ograniczy to ich możliwości. Wysokość, na jakiej najczęściej montuje się kinkiet ścienny wynosi około 2 m. Jest to punkt graniczny, od którego można rozważyć, czy umieścić je wyżej czy niżej.

Oświetlenie lustra w przedpokoju

Zazwyczaj w przedpokoju mamy zawieszone duże lustro. Niekiedy lustro umieszczone jest na drzwiach szafy przesuwnej. Lustro może być również powieszone na ścianie. Wówczas musimy pamiętać o jego prawidłowym oświetleniu. W tym wypadku możemy postawić na kinkiety zamontowane po obu stronach ramy lustra po to, aby równomiernie oświetlić całą sylwetkę. Takie rozmieszczenie lamp pozwoli również powiększyć i rozświetlić przestrzeń, która w wielu przypadkach tego wręcz wymaga.

Kiniety wyposażone w czujnik ruchu

Niektóre kinkiety przedpokojowe mogą zostać wyposażone – zamiast w klasyczny włącznik – w czujnik ruchu. Nie wszędzie będzie to dobry pomysł, choćby ze względu na zasięg i umieszczenie takiego czujnika, ale w niektórych wnętrzach jest to rozwiązanie godne rozważenia.

Kinkiet sufitowy alternatywa dla tradycyjnych kinkietów ściennych

Kinkiet sufitowy, nazywany też plafonem, może być świetną alternatywą dla klasycznych kinkietów ściennych. Można go wykorzystać jako dekorację albo w ramach centralnego oświetlenia przedpokoju. Plafony doskonale wyglądają w minimalistycznych wnętrzach. Ich największą zaletą jest to, że nie zajmują wiele miejsca i tworzą doskonałe źródło światła. Alternatywą dla plafonów mogą być również wpuszczane reflektorki.

Planując oświetlenie przedpokoju, powinniśmy kierować się ściśle określonymi regułami. Oczywiście estetyka jest bardzo ważna, ale najważniejsza jest ich funkcjonalność. Pamiętajmy o tym, aby cała powierzchnia przedpokoju była dobrze oświetlona, co umożliwi dokładne sprzątanie, robienie makijażu przy lustrze, gdy łazienka jest okupowana przez innych domowników, dobranie garderoby i uwydatnienie interesujących elementów wyposażenia.

Zapisz się do naszego newslettera

Przeczytaj poprzedni wpis:
kinkiety klasyczne i nowoczesne
Kinkiety – co warto wiedzieć przed ich zakupem?

Nie ulega wątpliwości, że oświetlenie w domu to bardzo ważny element całej aranżacji. Dzięki odpowiednio rozmieszczonym lampom możemy zbudować nastrój...

Zamknij