Lampki nocne vs kinkiety do sypialni – jakie rozwiązanie będzie lepsze?

Maj 31, 2022 | Artykuły | 0 komentarzy

Podczas wybierania oświetlenia domowego inwestorzy główny nacisk kładą zwykle na to, jakie lampy będą w salonie, kuchni czy też w łazience. Jest jednak jedno pomieszczenie, które dość często jest pomijane, a jest nim sypialnia. Z racji tego, że ma ona stosunkowo ograniczone przeznaczenie, często w zakresie oświetlenia traktowana jest nieco po macoszemu. Oczywiście jest to błąd, ponieważ sypialnia jest miejscem, w którym spędza się dużo czasu. Podstawowym pytaniem, na które trzeba sobie odpowiedzieć, szukając dobrego oświetlenia do sypialni, jest to, czy lepiej sprawdzą się w niej lampki nocne, czy kinkiety?

Dlaczego warto mieć dobre oświetlenie w sypialni?

Przed rozpoczęciem analizy dwóch najpopularniejszych rozwiązań w zakresie oświetlenia używanego w sypialni, czyli lampek nocnych i kinkietów, warto się najpierw zatrzymać i zastanowić nad tym, z jakiego powodu powinno się do tego zadania w ogóle przykładać większą uwagę. Dlaczego powinno się mieć w sypialni odpowiednie rozwiązanie? Czy nie wystarczy użyć pierwszego lepszego modelu dostępnego w sklepie?

Wbrew pozorom sypialnia to miejsce, które nie jest wykorzystywane tylko i wyłącznie do spania. Bardzo często wiele osób przed snem czyta książki, uczy się czy też pracuje. Co więcej, standardem jest to, że odpowiednie oświetlenie pozwala maluchom zasnąć w nocy i odpędzić nocne koszmary. Żeby jednak to wszystko było możliwe, trzeba dokonać odpowiedniego wyboru.

Charakterystyka lampki nocnej

O czym myśli się w pierwszej kolejności, jeśli rozważa się kupienie odpowiedniego rodzaju oświetlenia do sypialni? Nie da się ukryć, że absolutnym liderem jest w tym wypadku zwykła lampka. Dlaczego lampka nocna w sypialni cieszy się tak ogromną popularnością? Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że łączy ona w sobie piękny wygląd z naprawdę wysoką praktycznością. Jak to więc wszystko wygląda w szczegółach?

Lampka tego rodzaju stanowi przede wszystkim rewelacyjną dekorację każdej sypialni. Dzięki swojemu charakterystycznemu wyglądowi, a także możliwości montażu na niej np. abażuru, generowane przez nią światło nie tylko świetnie oświetla przestrzeń w okolicy szafki nocnej, na której zwykle jest postawiona, lecz jest w stanie także budować fantastyczny klimat w sypialni. Co więcej, lampki to także możliwość regulacji położenia i kierunku światła, więc dobrze sprawdzają się jako oświetlenie np. do czytania.

Czy lampki tego rodzaju mają jakieś wady? Nie da się ukryć, że przez wiele osób mogą być uważane za rozwiązanie nieco przestarzałe. O ile sprawdza się ono w klasycznych sypialniach, to już jednak w tych nowoczesnych może nie być już tak dobrym wyborem.

Charakterystyka kinkietów

Drugim popularnym pomysłem na oświetlenie w sypialni jest kinkiet mocowany na ścianie po obu stronach łóżka. Czym się takie źródło światła charakteryzuje i czy warto się na nie zdecydować?

Podstawową sprawą, o której trzeba się dowiedzieć w przypadku wybierania kinkietów, jest to, że stanowią one fantastyczne połączenie użyteczności i praktyczności z ciekawym, i rzucającym się w oczy rozwiązaniem. Na rynku dostać można naprawdę wiele wzorów i wersji kinkietów, więc spokojnie uda się dobrać coś do wnętrza klasycznego, lecz także tego nowoczesnego. Umieszczenie kinkietu w sypialni pomaga stworzyć przytulny, intymny, ale też sprzyjający wypoczynkowi nastrój. Nie da się również nie zauważyć, że kinkiet, szczególnie ten umieszczony na delikatnym wysięgniku, to najlepszy przyjaciel każdego mola książkowego siedzącego w łóżku z nosem w książkach. Oczywiście będzie to dobre rozwiązanie także dla osób ceniących sobie kilka wolnych minut przed snem, które mogą przeznaczyć na pracę. Ciekawym pomysłem w przypadku wybierania kinkietów jest wersja, która wyposażona jest w sznureczek do włączania i wyłączania. Nie tylko jest to interesujące rozwiązanie pod względem technicznym, lecz także jest to włącznik bardzo praktyczny, ponieważ jest w zasięgu ręki nawet w pozycji leżącej.

Jakie są jednak wady takiego rozwiązania? Czy kinkiety wiążą się z jakimiś minusami? W pierwszej kolejności zauważyć tu trzeba, że wymagają one znacznie bardziej skomplikowanego montażu niż zwykłe stawiane na nocnej szafce lampki. Co więcej, mocno utrudnione będzie także zdemontowanie takiego sprzętu. Nie wystarczy bowiem tylko go wykręcić, lecz niezbędne będzie także załatanie dziur po kołkach.

Co powinno się wybrać?

Jak więc widać po opisach obu rozwiązań, zarówno kinkiety, jak i lampki nocne mają swoje naprawdę mocne i warte uwagi zalety, lecz również oba rozwiązana wiążą się z poważnymi wadami, obok których nie da się przejść obojętnie. Na co więc należy się zdecydować?

Porównując lampkę nocną z kinkietem, na uwadze trzeba mieć przede wszystkim to, do czego takie oświetlenie będzie użytkowane. Jeśli szuka się czegoś, co zapewni odpowiednie światło do czytania czy też pracy, bezapelacyjnie lepiej sprawdzi się w tym wypadku dobrze dobrany kinkiet. Z drugiej jednak strony, jeśli szuka się rozwiązania przede wszystkim dekoracyjnego, którego funkcja oświetlania będzie drugorzędna, to lampka nocna sprawdzi się o wiele lepiej w takim zastosowaniu.

Zapisz się do naszego newslettera

Przeczytaj poprzedni wpis:
Pomysły na zastosowanie kinkietów nad schodami zewnętrznymi i wewnętrznymi
Kilka pomysłów na zastosowanie kinkietów nad schodami wewnętrznymi i zewnętrznymi

Kinkiety, czyli niewielkie ścienne lampy są bardzo praktycznym rodzajem oświetlenia. Warto wykorzystać je wszędzie tam, gdzie potrzebujemy dodatkowego, punktowego światła....

Zamknij