Jaki kinkiet wybrać, żeby doświetlić poddasze i skosy?

Kwi 2, 2019 | Poradniki | 0 komentarzy

Poddasze to niezwykła przestrzeń, mająca swój własny urok i niezwykłą atmosferę. Jednak jest to jednocześnie miejsce, które ze względu na swoje nietypowe położenie wymaga szczególnej staranności przy wyborze oświetlenia.

Jakie kinkiety wybrać, aby rozświetlić ten rodzaj pomieszczenia? I jak zbudować światłem niezwykły, nastrojowy klimat? O tym,  jaki kinkiet wybrać, aby odpowiednio doświetlić poddasze i skosy, dowiesz się z lektury naszego artykułu.

Oświetlenie naturalne a doświetlenie poddasza

Przy wyborze oświetlenia dodatkowego skosów najważniejszymi czynnikami, które musimy wziąć pod uwagę, są światło naturalne wpadające do wnętrza pokoju i przeznaczenie wybranego pomieszczenia.

Poddasze bardzo słabo oświetlone światłem dziennym będzie wymagało staranniejszego doświetlenia sztucznego. Natomiast takie służące za pokój dzienny z kolei będzie potrzebowało innego oświetlenia niż poddasze służące za sypialnię czy łazienkę. Ważne jest też to, jaki klimat chcemy zbudować światłem.

Jak dobrać oświetlenie do rodzaju skosu?

Jeśli nasze poddasze ma tylko jeden skos, całkiem dobrze sprawdzi się tutaj zwykła lampa albo nawet żyrandol. Kształt i forma oświetlenia wiszącego uzależnione są oczywiście od wysokości całego pomieszczenia.

Stylowe zwisy lub żyrandole będą wyglądać elegancko i nowocześnie, ale będą zupełnie niepraktyczne, jeśli nasze poddasze jest niskie. Podobnie rzecz ma się z dachami dwuspadowymi. I tutaj dobrze sprawdzi się tradycyjne oświetlenie centralne.

Jednak zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować także i oświetlenie dodatkowe, np. lampy stojące lub kinkiety ścienne. Ten rodzaj oświetlenia będzie też najlepszy, gdy nasze skosy są niskie i nie mamy możliwości zamontowania tradycyjnych lamp. Doskonale spełnią swoje zadanie, nie zabierając i tak już ograniczonej przestrzeni. Ale jak dobrać je najlepiej do naszego wnętrza?Kinkietynależy dobrać odpowiednio do wysokości poddasza

Jakie kinkiety wybrać na doświetlenie skosów?

Mamy kilka opcji, jeśli chodzi o dobór kinkietów do skosów na naszym poddaszu. Wiele zależy od tego, czy chcemy doświetlić wybrane punkty pokoju, zbudować tajemniczy klimat czy może powiększyć optycznie małe pomieszczenie. Jakie kinkiety wybrać, aby najlepiej pasowały do naszego wnętrza? Podpowiadamy, jaki rodzaj kinkietów najlepiej sprawdzi się na twoim poddaszu!

Oświetlenie punktowe na poddaszu

Ten rodzaj oświetlenia warto zastosować w pomieszczeniach długich i wąskich. Oświetlenie dłuższych ścian lub wybranych punktów nada im inny, bardziej nieregularny kształt i optycznie poszerzy wąską przestrzeń pokoju.

Wybierając tego rodzaju niesymetryczne oświetlenie, możemy w prosty sposób wyeksponować najważniejsze dla nas miejsca, np. łóżko w sypialni lub wannę w łazience. Możemy też podkreślić wybrane przedmioty znajdujące się w naszym pokoju, np. obrazy, kompozycje kwiatowe lub inne elementy dekoracyjne, które przedefiniują ograniczoną przestrzeń i nadadzą jej nowy kształt.

Kinkiety regulowane do pokoju na poddaszu

Tego rodzaju kinkiety sprawdzą się najlepiej w miejscach, w których będziemy potrzebować elastyczności oświetlenia i większej kontroli nad regulacją kąta padania światła. Takimi miejscami będą np.: łóżko w sypialni, biurko, toaletka lub w łazienka na poddaszu. Pojedyncze regulowane kinkiety ułatwią nam czytanie przed snem, doświetlą przestrzeń do pracy i nauki i pomogą dobrze oświetlić twarz, tak aby wykonać perfekcyjny makijaż.

Dobrym rozwiązaniem będzie także zamontowanie kilku tego rodzaju lamp obok siebie, np. w formie rzędu reflektorów sufitowych, z którego każdy możemy skierować w inną stronę, naświetlając wybrane elementy pomieszczenia.

Kinkiety typu góra dół na skosy

Kinkiety tego rodzaju w prosty sposób optycznie podwyższą niskie sklepienie, ponieważ przez to, że będą odbijać się od sufitu, dodadzą mu światłem wysokości. Świetnie sprawdzą się umieszczone we wnękach i nad półkami lub wprost na ścianie, dodadzą aury tajemniczości i zmysłowości. Dlatego będą doskonałym dodatkiem do sypialni, gdzie sprawdzą się w romantyczne wieczory, lub w łazience, gdzie zbudują odpowiedni nastrój, gdy będziemy chcieli odprężyć się podczas kąpieli i odpocząć po całym dniu.

Warto pamiętać, że poddasze jest miejscem specyficznym, które, owszem, wymaga szczególnego oświetlenia, ale też przy jego wyborze jesteśmy znacznie mniej ograniczeni niż przy doświetlaniu innych przestrzeni.

Wielość wzorów i modeli kinkietów pozwoli na dopasowanie najodpowiedniejszego stylu do każdego rodzaju wystroju. Jednak na poddaszu mogą sprawdzić się także punktowe lampki LED, nastrojowe łańcuchy świateł, projektory oraz inne formy oświetlenia, które niekoniecznie pasują do bardziej klasycznych wnętrz. W urządzaniu przestrzeni poddasza pomogą także odpowiednio ustawione lustra czy nawet świece.

Najważniejsze, to aby pamiętać, że pomieszczenie ze skosami jest miejscem przeznaczonym dla nas i nastrój, który chcemy w nim zbudować światłem musi odpowiadać przede wszystkim naszym potrzebom.

Zapisz się do naszego newslettera

Przeczytaj poprzedni wpis:
Kinkiety wielokierunkowe jako sposób na klimatyczne wnętrze

Stylowe oświetlenie naszego domu lub mieszkania, niezależnie od tego czy jest to oświetlenie wewnętrzne czy zewnętrzne, ciągle cieszy się ogromnym...

Zamknij