Jak dobrać moc kinkietów do pomieszczenia?
Zazwyczaj, gdy planujemy rozmieszczenie oświetlenia i wybieramy moc żarówek, kierujemy się indywidualnymi upodobaniami. Warto jednak poznać pewnie uniwersalne wskazówki, które podpowiedzą nam, jak dobrać oświetlenie względem metrażu i funkcji, jakie spełnia konkretne pomieszczenie.
Zastosowanie kinkietów we wnętrzach
Kinkiety to bardzo uniwersalne oświetlenie, które sprawdzi się w praktycznie każdym pomieszczeniu. Oświetlenie za pomocą kinkietu to przeważnie oświetlenie miejscowe, pomocnicze, ale jego wybór jest jak najbardziej istotny, ponieważ za pomocą kinkietów można wyczarować odpowiedni nastrój w pomieszczeniu. Kinkiety doskonale sprawdzą się w roli oświetlenia dodatkowego w sypialni, łazience, salonie, kuchni czy przedpokoju. Kinkiety mogą spełniać funkcję lampek nocnych, czy oświetlenia pomocniczego w łazience przy lustrze. W miejscu pracy mogą dodatkowo doświetlić strefę biurka. Bogactwo wzorów i kolorów kinkietów z pewnością zaskoczy niejedną osobę i sprawi, że każda osoba dobierze kinkiet idealny do stylu aranżacyjnego we wnętrzu. Obecnie do produkcji kinkietów wykorzystywany jest plastik, drewno, metal, szkło, które mogą być ze sobą łączone w różnorodny sposób. Klosze kinkietu mogą być przezroczyste, przez co rozpraszają delikatnie światło lub zmatowione, dając jeszcze więcej dyskretnego światła. Wybór zależy od indywidualnych preferencji oraz od miejsca, w których planujemy je umieścić. Dzięki kinkietom nie tylko możemy dodatkowo doświetlić przestrzeń, ale i podkreślić fakturę czy kolor ściany. Kinkiet w zależności od wykonania może oświetlić pomieszczenie światłem odbitym od sufitu lub ściany lub też świecić bezpośrednio przez klosze.
Jaka żarówka do kinkietu?
Poza wyborem odpowiedniej oprawy kinkietów do poszczególnych wnętrz ważny jest również dobór elementów ich budowy, tak aby w pełni korzystać z ich możliwości. Obecnie najpopularniejsze na rynku są rozwiązania typu LED. Żarówki LED spośród wszystkich dostępnych źródeł światła są najbardziej energooszczędne i ekologiczne. Ich pobór mocy jest kilkukrotnie niższy w porównaniu do tradycyjnych żarówek. Nowoczesne żarówki LED zapalają się w ułamku sekundy i od razu świecą z pełną mocą. Warto również wspomnieć o tym, że kinkiet LED emituje światło przyjemne dla naszego wzorku, co oznacza, że nie będzie on tak niszczył naszego narządu wzroku, jak w przypadku innych rozwiązań.
Jaka barwa żarówki?
Ważnym czynnikiem, który powinniśmy wziąć pod uwagę, decydując się na lampę LED, jest barwa światła. Oświetlenie LED daje użytkownikowi możliwość wyboru odpowiedniej temperatury barwowej światła. Do wyboru mamy:
- światło LED białe ciepłe (2200-2700K);
- światło LED białe neutralne (4000K)
- światło LED białe zimne (5000-6500K)
Światło ciepłe to światło ozdobne, dobrze spisuje się w pomieszczeniach do relaksu, ponieważ wprowadza przyjemny nastrój. Światło neutralne to barwa podobna do światła słonecznego. Jest to bardzo uniwersalny kolor światła. Ta barwa w przeciwieństwie do barwy ciepłej nie wywołuje senności. Otoczenie oświetlone tym kolorem wygląda świeżo, kolory nie są przekłamane, a światło jest przyjemne dla oczu. Światło zimne jest pobudzające. Nadaje się do pomieszczeń, w których pracujemy i tych urządzonych w białych kolorach, np. w stylu skandynawskim.
Jak dobrać moc żarówki?
Z reguły głównym źródłem światła w pokojach mieszkalnych są lampy wiszące – ich moc powinna być na tyle duża, aby zapewnić optymalne oświetlenie całego pomieszczenia. Dla prywatnych użytkowników najważniejsza jest informacja, aby moc lampy LED była porównywalna do jasności żarówki tradycyjnej. Jasność określa się fachowo jako wartość emitowanego strumienia świetlnego i wyrażana jest w lumenach. Moc żarówki powinna być uzależniona przede wszystkim od takich czynników jak: wielkość i typ powierzchni, przeznaczenie punktu świetlnego – inna moc powinna być dla oświetlenia głównego, a inna dla oświetlenia dekoracyjnego, aż wreszcie rodzaju żarówek, które będziemy używać. Innej ilości światła wymaga oświetlenie salonu, a jeszcze innej oświetlenie sypialni. Moc oświetlenia powinna być również uzależniona od wielkości pomieszczenia.
Klasycznej 100-watowej żarówce odpowiada światło LED o strumieniu świetlnym 1521 lumenów. Taka ilość światła jest potrzebna do oświetlenia tych miejsc, w których chcemy zastąpić klasyczne żarówki o mocy 100W. Taka ilość światła jest optymalna do oświetlenia średniej wielkości pokoju przy użyciu lampy sufitowej. Natomiast 25W to około 249 lumenów i tyle powinna mieć żarówka w kinkietach, tyle też wystarczy do oświetlenia lustra w toalecie. Podobnie przedpokój czy korytarz nie wymaga większej jasności. Jeżeli w przedpokoju mamy tylko kinkiety, żarówki o tej mocy zapewnią wystarczająco dużo światła, aby móc się swobodnie przemieszczać.