Kinkiety nad lustro – jak je dobrać w zależności od pomieszczenia

Lis 4, 2019 | Poradniki | 0 komentarzy

Nie ma chyba domu, w którym nie znajdowałoby się lustro. Ten niezbędny przedmiot służy nam do wykonywania codziennych czynności pielęgnacyjnych, ale również stanowi element dekoracyjny czy nawet powiększający wnętrze. By był jak najbardziej praktyczny, musimy zadbać o jego prawidłowe oświetlenie. Jak więc dobrać kinkiety nad lustro w zależności od pomieszczenia? Zapraszamy do lektury!

Jak oświetlić lustro łazienkowe?

Łazienka to pomieszczenie, w którym nie spędzamy zbyt wiele czasu w ciągu dnia. Zazwyczaj jednak nie ma ona okna, a co za tym idzie dostępu do naturalnego światła. W związku z tym musimy zadbać o prawidłowe jej oświetlenie tak, byśmy mogli bez problemu z niej korzystać o każdej porze dnia i nocy. Lustro w łazience znajduje się praktycznie zawsze. Może być ono małe, powieszone nad umywalką. Coraz częściej jednak w naszych domach lustra pojawiają się w łazienkach na całych ścianach czy w formie lustrzanych szafek. By móc je wykorzystać do malowania się, pielęgnacji czy zwyczajnej oceny wyglądu warto zadbać o prawidłowe jego oświetlenie. Jakie powinno ono być? Oprócz światła głównego, czy to w formie lamp sufitowych, czy halogenów, warto dodatkowo doświetlić lustro. W łazience najlepszym rozwiązaniem będzie oświetlenie boczne luster. Możemy skorzystać z kinkietów, które umieścimy po obu stronach lustra lub też sięgnąć po taśmy LED. Inną możliwością do oświetlenia lustra w łazience jest powieszenie nad nim lampy i wystającym ramieniu podobnej do tych wykorzystywanych do podświetlania obrazów. Jeśli chcemy malować się przy takim zwierciadle, musimy zadbać o odpowiednią temperaturę światła, gdyż źle dobrane będzie przekłamywać kolory. Oświetlenie lustra możemy również wykorzystywać do stworzenia nastroju np. do kąpieli. Przydadzą się wtedy światła kolorowe lub o zmiennym natężeniu.

Dobór kinkietów do lustra w przedpokoju

Przedpokój to kolejne pomieszczenie w naszym domu, w którym nie spędzamy wiele czasu. Często wieszamy tam lustro, które pomaga skontrolować wygląd przed wyjściem z domu. Zwierciadła w przedpokoju przydają się również do wizualnego jego powiększenia lub rozjaśnienia, ponieważ doskonale odbija światło i daje wrażenie głębi.

Lustro w przedpokoju powinno być odpowiednio oświetlone. Z pomocą przychodzą nam różnego rodzaju kinkiety, które w tym przypadku sprawdzą się najlepiej. Możemy dobrać je do stylu całego wnętrza, wybierając spośród kinkietów klasycznych, nowoczesnych, drewnianych, chromowanych czy industrialnych. Taki kinkiet do lustra powinniśmy zawiesić nad zwierciadłem lub z obu jego stron. Dzięki temu uzyskamy odpowiednie jego oświetlenie. Jeśli zależy nam wyłącznie na aspekcie dekoracyjnym, możemy również na lustrze czy tuż przy nim powiesić świetlne girlandy np. w formie cotton balls.

Do oświetlenia lustra w przedpokoju sprawdzą się również taśmy ledowe, z których możemy wykonać swoistą ramę dla zwierciadła.

Prawidłowe oświetlenie lustra w salonie – na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Salon jest w naszych mieszkaniach i domach zazwyczaj najlepiej doświetlonym pomieszczeniem, ponieważ ma duży dostęp do naturalnego światła. Dlatego, jeśli lustro pełni raczej funkcję dekoracyjną niż praktyczną, nie musimy go dodatkowo podświetlać. Oczywiście, jeśli chcemy, nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z tych samych metod oświetlania zwierciadła, co w przypadku lustra w przedpokoju.

Dużo częściej lustra w salonie są oświetlane w celach dekoracyjnych. Możemy do tego wykorzystać sznury świetlne w dowolnych kształtach i kolorach, proste taśmy LED czy nawet podłużne kinkiety. Warto to zrobić szczególnie wtedy, gdy zwierciadło jest główną ozdobą w salonie.

Jak dobrać kinkiety nad lustro w różnych pokojach?

Idealnie oświetlona toaletka

Oświetlenie toaletki jest kluczowe, jeśli ma ona pełnić funkcję nie tylko dekoracyjną. Prawidłowe oświetlenie ma ogromne znaczenie dla wykonania ładnego, profesjonalnego makijażu. Musi ono spełniać kilka wymagań, m.in. być mocne, bezcieniowe oraz równomierne. Nie da się tego zapewnić, stawiając pojedynczą lampkę na toaletce. Zdecydowanie należy zadbać o odpowiednie oświetlenie toaletki. W tym celu musimy źródła światła rozmieścić równomiernie. Możemy wybrać pojedyncze lampki ustawione po obu stronach lustra, pamiętając, by wysokość odpowiadała twarzy osoby siedzącej przed zwierciadłem. Odległość pomiędzy kinkietami powinna wynieść około 75 cm, dzięki czemu uzyskamy idealne oświetlenie każdego punktu w ich zasięgu.

Wiele osób oświetlając toaletkę czy lustro decyduje się na specjalnie girlandy świetlne lub halogeny umieszczane w ramie zwierciadła. Takie rozwiązanie jest najbardziej profesjonalne i zapewnia optymalnie oświetlenie twarzy. Wybierając takie lampy, zwróćmy uwagę również na ich barwę, najlepiej by była neutralna. Zbyt ciepła może bowiem dawać efekt żółtej twarzy, a zbyt zimna, mocno rozjaśniać makijaż.

Niezależnie od tego, czy toaletka ma nam służyć do wykonywania makijażu profesjonalnego czy amatorskiego, warto zadbać o jej odpowiednie oświetlenie. By korzystać z dziennego światła, postawmy ją pod oknem.

Zapisz się do naszego newslettera

Przeczytaj poprzedni wpis:
Dowiedz się jak łatwo możesz stworzyć styl boho za pomocą kinkietu z abażurem
Kinkiet z abażurem — wyczaruj styl boho w kilka minut!

Wraz z ruchem ekologicznym, natura zaczęła pojawiać się w każdym aspekcie naszego życia. Z tego powodu w mieszkaniach coraz częściej...

Zamknij