Kinkiety w pokoju dziecka – wady i zalety tego rozwiązania

wrz 15, 2021 | Artykuły | 0 komentarzy

Jednym z najbardziej popularnych typów oświetlenia stosowanych we współczesnych domach są kinkiety. Ten rodzaj źródła światła zazwyczaj stanowi uzupełnienie oświetlenia głównego w pomieszczeniach, ale coraz częściej kinkiety stają się jedynym oświetleniem na korytarzach lub w pokojach, także dziecięcych. Jakie są zalety oraz wady takiego rozwiązania postaramy się naświetlić w poniższym artykule.

Kinkiety a lampy wiszące w dziecięcym pokoju – różnice pomiędzy oświetleniem

Pokój dla małego dziecka jest miejscem szczególnym. Jego lokator musi czuć się w nim bezpiecznie. Powinien być jasny i przytulny. Za odpowiedni nastrój panujący w pokoju maluszka odpowiada oświetlenie. Jego źródłem może być lampa wisząca (tak jest w większości dziecięcych pokojów) lub kinkiety.

 

Jeżeli zdecydujemy się na zastosowanie lampy wiszącej, pokój zyska jedno, zazwyczaj centralnie umieszczone źródło światła, jeżeli zaś kinkiety – wiele rozproszonych. W przypadku, gdy zastosujemy kinkiety, wnętrze będzie wyglądać na bardziej nowoczesne i eleganckie. Dodatkową zaletą oświetlenia ściennego w pokoju dziecka jest możliwość rozświetlenia konkretnej części wnętrza i zostawienie zaciemnionej reszty. Może to być szczególnie przydatne w przypadku, gdy dziecko boi się zasypiać w ciemnym pokoju. Wówczas możemy pozostawić włączoną pojedynczą lampkę na ścianie i pokój przestanie być groźnym, nieprzyjaznym dla malucha miejscem.

 

Najlepszym rozwiązaniem wydaje się zastosowanie lampy wiszącej jako oświetlenia głównego oraz kinkietów w miejscach, w których dziecko spędza najwięcej czasu (przy łóżku, koło biurka).

Kinkiety do pokoju dziecięcego – jak je rozmieścić?

Rozmieszczenie kinkietów w pokoju dziecka jest kluczową kwestią. By oświetlenie spełniało swoją rolę, musi być odpowiednio rozplanowane. Pokój dziecięcy jest wyjątkową przestrzenią również pod tym względem. Zadaniem tego oświetlenia będzie nie tylko zapewnienie odpowiedniego klimatu w pokoju, ale też dodatkowego światła w wielu miejscach w pomieszczeniu. Ma to ułatwić dziecku podejmowanie rozmaitych aktywności o każdej porze dnia.

 

Kinkiety w pokoju dziecięcym powinny znaleźć w strefie przeznaczonej do zabaw, ale także do odpoczynku. Dzięki zastosowaniu kinkietu z żarówką o ciepłej barwie światła w pobliżu łóżka, dziecko będzie mogło bez narażania wzroku czytać bajki na dobranoc i bardziej efektywnie wypocząć. Jeśli mowa o oświetleniu miejsca do nauki, to warto w lampie zamontować żarówkę o zimnej barwie światła, gdyż sprzyja ona koncentracji uwagi na zadaniu i pobudza do pracy.

Style kinkietów do pokoju dziecka

Dzieci zwracają szczególną uwagę na formę przedmiotów, którymi się otaczają. Nie inaczej rzecz się ma z lampami. Maluchy docenią fakt, że lampka obok łóżka ma klosz z wizerunkiem ulubionej postaci z bajek. Taki obrazek może im ułatwić zasypianie, działając na podobnej zasadzie jak przytulanka. Rozświetlona postać z bajki będzie “czuwać” nad ich snem. W miarę dorastania zmieniają się jednak dziecięce gusty. Postacie z bajek zastępowane są superbohaterami, idolami. Zmienia się też design samych kinkietów, które muszą pasować do wystroju pokoju, np. dziecka w wieku szkolnym.

 

Ciekawym rozwiązaniem są także kinkiety witrażowe, które dzięki załamaniom światła nadadzą pomieszczeniu nieco tajemniczości i niepowtarzalnego klimatu. Sam klosz kinkietu może również układać się w wizerunek ulubionego bohatera naszego dziecka lub jakiegoś związanego z nim elementu. 

 

Jeżeli mamy do czynienia z kinkietem jako uzupełnieniem dla głównego źródła światła, np. lampy wiszącej możemy postawić na instalację kinkietu oświetlającego ścianę. Rozwiązanie to jest eleganckie, choć bardzo subtelne. Styl zastosowanych w pokoju dziecka kinkietów może też współgrać ze stylem umieszczonych w nim mebli oraz dodatków. Obecnie bez problemu da się zakupić kinkiety designerskie, w stylu nowoczesnym, dworkowym lub choćby rustykalnym. Warto zadbać, by kinkiety współgrały kolorystycznie z resztą sprzętów oraz ścianami w pokoju. To zapobiegnie przebodźcowaniu dziecka i zapewni mu właściwe warunki do nauki oraz wypoczynku.

Kiedy warto postawić na kinkiety w dziecięcym pokoju?

Podstawową zaletą kinkietu jest to, że umieszcza się go na ścianie. Ten typ oświetlenia do pokoju dziecięcego najlepiej sprawdzi się, gdy samo pomieszczenie jest małe. Dzięki zastosowaniu kinkietów nie tracimy cennego miejsca, które zajęłaby lampka nocna czy lampa stojąca, a zyskujemy możliwość dodatkowego oświetlenia najważniejszych miejsc w pokoju. 

Wady kinkietów w pokoju dziecka

Żaden typ oświetlenia nie jest pozbawiony wad. Zastosowanie wyłącznie kinkietów w pokoju dziecka powoduje, że źródła światła mogą okazać się niewystarczające, by zapewnić odpowiednią ilość światła potrzebną do nauki i zabawy. W przypadku użycia kinkietów jako głównego oświetlenia w pokoju potrzebne będą dodatkowe źródła światła, gdyż pewne miejsca w dziecięcym pokoju muszą być dodatkowo oświetlone. Mowa tu zarówno o biurku, gdzie dziecko będzie się uczyć i czytać, jak i przestrzeni do zabawy, w której spędzi wiele czasu i która także musi być odpowiednio oświetlona.