Kinkiety w kuchni i łazience — ułatw sobie życie odpowiednim oświetleniem

cze 25, 2019 | Artykuły | 0 komentarzy

Idealne oświetlenie jest nie tylko funkcjonalne, ale także podkreśla stylistykę mieszkania i pozwala na bezproblemowe użytkowanie. Wybór odpowiednich lamp do kuchni i łazienki może spowodować więcej trudności, niż początkowo się wydaje. Wszystko z powodu kompromisu pomiędzy stylem a użytecznością, na który trzeba się zgodzić.

Wpływ na naszą decyzję może mieć także rozmiar pomieszczenia. Mała kuchnia i łazienka mogą sprawiać wrażenie zagraconej, jeśli oświetlimy ją zbyt dużą ilością lamp. Tym, co możemy jeszcze wziąć pod uwagę, jest łatwość sprzątania powierzchni. O ile w łazience mamy zazwyczaj do czynienia tylko z parą wodną w dużych ilościach, to w kuchni życie uprzykrza pryskający tłuszcz, który trudno ściera się z chropowatych powierzchni.

Kinkiet — idealna lampa do kuchni

Lampa nie musi pełnić tylko jednej funkcji i kinkiety są tego przykładem. Dobrze dobrany oświetli przestrzeń dookoła siebie i nad sobą. Istnieją klosze, które dają strumień światła również pod siebie. Szukając właściwego wariantu, sprawdźmy, co robimy w potencjalnym miejscu montażu kinkietu.

Małe kuchnie dużo zyskają przy połączeniu kinkietów i lampek punktowych. Dzięki temu zapewnimy dobre, ogólne oświetlenie pomieszczenia oraz precyzyjne doświetlenie miejsc, w których przygotowujemy posiłki. Najlepszym miejscem na zamontowanie takich punktowych halogenków lub LEDów będą krawędzie i spody mebli.

Wybierz odpowiednią moc żarówek w kinkiecie

Niezmiernie ważne przy wyborze kinkietu jest dopasowanie do niego odpowiedniej żarówki. Jej moc powinna być dobrana pod wielkość pomieszczenia. Zbyt jasna może oślepiać, a w efekcie powodować ból głowy lub inne nieprzyjemne doznania podczas użytkowania. Najlepsze będzie rozproszone i ciepłe światło. Właściwy efekt uzyskamy, wybierając matowy klosz.

Wydziel przestrzeń roboczą za pomocą kinkietu

Kinkiet może pełnić wiele funkcji, wszystko zależy od naszych preferencji. Odpowiedni klosz pozwoli z niego zrobić świetne oświetlenie przestrzeni roboczej. Wystarczy wybrać wariant, który skierowany jest nie tylko w górę, ale także w dół. Czym uzupełnić taką lampę? Można pozostać przy samych kinkietach lub w najważniejszych miejscach zamontować punktowe LEDy, ewentualnie halogeny.

Kinkiet do salonu z aneksem kuchennym

Nasze mieszkanie jest na tyle małe, że kuchnia została wydzielona jako aneks jednego z pokoi? Nie szkodzi! Za pomocą kinkietów możemy sprytnie podzielić przestrzeń i sprawić wrażenie odrębnych pomieszczeń. Wystarczy tylko, że w salonie zamontujemy żyrandol lub inne większe źródło światła. Do kuchni wybierzmy same kinkiety uzupełnione o spoty rozmieszczone pod meblami.

Kinkiet do łazienki, jak wybrać najlepszy?

Oświetlenie w łazience jest o wiele łatwiejsze do zaprojektowania. Skupiamy się tylko na najważniejszych punktach, w których będziemy wykonywać precyzyjne czynności. Szczególną uwagę zwróćmy na miejsce przy lustrze i nad kabiną lub wanną.

Podobnie jak w przypadku kuchni, odpowiedni kinkiet do łazienki powinien oświetlać również przestrzeń pod sobą. Jeśli zdecydujemy inaczej, zastanówmy się nad uzupełnieniem go o oświetlenie punktowe. Listwy LEDowe i halogeny będą dobrym wyborem.

Co w przypadku dużej łazienki?

Oświetlenie dużej łazienki może być bardziej skomplikowane. Szczególnie jeśli postawimy nie tylko na funkcjonalność, ale też oryginalny wygląd. Na szczęście tutaj również z pomocą nadchodzi kinkiet i oświetlenie punktowe. W większym pomieszczeniu możemy pokusić się o podwieszany sufit, który oświetlimy dookoła listwami LEDowymi. Nieco intymnego nastroju dodamy kinkietami ze światłem o ciepłej dominancie.

W przeciwieństwie do kuchni, w łazience nie zwracamy uwagi na to, żeby kinkiet dawał intensywne światło. Postawmy na delikatne i rozproszone, które nie będzie nikogo oślepiało. Do zadań specjalnych przeznaczone zostały omawiane wcześniej spoty.

Lampy ukryte w ścianie — ciekawy sposób na kinkiety

Jeśli nie możemy przekonać się do typowych kinkietów, to możemy wykonać je z gipsu. Takie rozwiązanie nada nieco tajemniczości, ponieważ efekt przypomina ten tworzony przez podwieszany sufit. Wiele zależy również od tego, w którą stronę skierujemy strumień światła. Kinkiet świecący w górę i w dół wykonamy poprzez zamontowanie dwóch halogenów.

Fani rozwiązań innych niż gips mogą spróbować wykorzystać wnęki lub otwierane szafki. W takim schowku montujemy kinkiet doświetlający przestrzeń tylko wtedy, jeśli zostanie otworzony. Efekt wzmocnimy przez umieszczenie we wnęce także lustra, co odbije promienie i dodatkowo rozjaśni łazienkę.