Jak oświetlić łazienkę samymi kinkietami? 3 proste triki

Maj 12, 2021 | Artykuły, Kinkiety, Poradniki | 0 komentarzy

Łazienka to wnętrze, które spełnia wiele funkcji. Dla niektórych jest tylko miejscem do zażywania szybkiej kąpieli, dla innych natomiast pomieszczeniem do relaksu, malowania się i wykonywania codziennej pielęgnacji. Niezależnie od tego, do czego dokładnie wykorzystywane jest pomieszczenie, jedno jest pewne – musi być ono odpowiednio oświetlone. Dowiedz się, jak prawidłowo oświetlić łazienkę przy wykorzystaniu samych kinkietów i spraw, aby była ona funkcjonalnym wnętrzem!

Dlaczego dobre oświetlenie łazienki jest tak ważne?

Nie od dziś wiadomo, że światło jest jednym z podstawowych czynników, umożliwiających nam codzienne funkcjonowanie. Tysiące lat temu ludzie mieli znacznie trudniej – musieli bowiem wykorzystywać ogień jako źródło światła. Obecnie, żyjąc w XXI wieku, mamy ten komfort, że do uzyskania odpowiedniego stopnia jasności w domu musimy jedynie wcisnąć włącznik.

Pomieszczenie łazienkowe jest miejscem, które często pozbawione jest dostępu do naturalnego światła. Wówczas w sposób szczególny musimy zadbać o to, aby była ona odpowiednio doświetlona. Jest to podstawa do wygodnego funkcjonowania w tym wnętrzu.

Jak i gdzie zamontować kinkiety w łazience, aby spełniały swoje funkcje?

Wybierając oświetlenie do łazienki, musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego funkcjonalność. Można bowiem zdecydować się na jedną, dużą lampę, umieszczoną pośrodku sufitu, która da odpowiednią ilość światła. W przypadku pomieszczenia łazienkowego może się to jednak nie sprawdzić, ponieważ przykładowo, stojąc przy lustrze, sami sobie możemy zasłonić dopływ światła. 

Jedną z lepszych opcji jest wybór kinkietów, jako jedynych źródeł światła w łazience. Jest to fajny sposób, który sprawdzi się zarówno w małych, jak i dużych łazienkach. Pozwala on na dozowanie odpowiedniej ilości światła w konkretnych miejscach w danym pomieszczeniu.

Łazienkowy must have, czyli kinkiet przy lustrze

Jednym z ważniejszych miejsc w łazience jest ściana z lustrem. To właśnie tam cała rodzina wykonuje codzienną pielęgnację, zarówno poranną, jak i wieczorną. Dodatkowo kobiety często przy łazienkowym lustrze szykują się do pracy czy wyjść ze znajomymi. Widać więc, jak ważne jest dobre oświetlenie tej partii łazienki. 

W tym celu warto zdecydować się na montaż kinkietu nad lub tuż obok lustra. Pozwoli to na doświetlenie tego obszaru, przez co możliwe będzie wykonywanie wszelkich czynności pielęgnacyjnych.  

Kinkiet nad wanną – dlaczego warto się na niego zdecydować?

Osoby, które posiadają w swojej łazience wannę, są szczęśliwcami, mogącymi pozwolić sobie na długi, wieczorny relaks z bąbelkami. Nierzadko towarzyszy temu kieliszek wina i ulubiona lektura. Aby jednak czytanie było możliwe, a przede wszystkim bezpieczne dla oczu, w pomieszczeniu musi panować odpowiednia ilość światła.

Decydując się na montaż kilku kinkietów w łazience, zapewniamy sobie możliwość wyboru, które z nich mają być włączone, a które wyłączone w danym momencie. Dzięki temu można między nimi swobodnie przebierać, zgodnie z aktualnymi potrzebami.

Kinkiet nad wanną w łazience to sposób na zapewnienie sobie odpowiedniej ilości światła, gwarantującej komfort podczas kąpieli. Kiedy jednak, oprócz tego źródła światła, zostanie włączonych również kilka innych, w pomieszczeniu zapanuje jasność, pozwalająca na wykonywanie codziennych obowiązków, jak np. pranie.

Ciekawostka 

Kinkiet sprawdzi się również w łazience z prysznicem. Wówczas źródło światła należy zamontować przy drzwiach od kabiny prysznicowe, jednak – co ważne – po jej zewnętrznej stronie, nie wewnątrz prysznica. 

Symetryczne rozmieszczenie kinkietów gwarancją ładu w łazience

Ostatnią naszą propozycją na funkcjonalne i ciekawe wykorzystanie kinkietów w łazience, jest opcja zachowania symetrii podczas ich montażu. Mogą one być zamontowane zarówno po obu stronach drzwi, jak i np. lustra. Wariant ten szczególnie fajnie sprawdzi się w dużych łazienkach. 

Co więcej, na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kinkietów, które różnią się od siebie m.in. wyglądem. W związku z tym mamy komfort wyboru takiego typu oświetlenia, które dopasowane będzie do naszych upodobań, czy stylu dekoratorskiego, który gości w danym pomieszczeniu. 

Jaką barwę światła warto wybrać do oświetlenia łazienkowego?

Wybór barwy światła do kinkietów w łazience może być niełatwy. Wpływa ona bowiem na panującą w pomieszczeniu atmosferę oraz to, czy wnętrze można określić jako przytulne. Wszystko to jest jednak zależne również od pozostałych elementów wyposażenia, jakie się tam znajdują, m.in. od obecności kwiatów czy koloru poszczególnych dodatków.

Osoby, którym zależy na ciepłym wykończeniu wnętrza, powinny zdecydować się na ciepłą barwę oświetlenia łazienkowego. Dzięki niej pomieszczenie będzie znacznie bardziej przytulne.

Zapisz się do naszego newslettera

Przeczytaj poprzedni wpis:
Oświetlenie w stylu nowojorskim – dlaczego warto postawić na kinkiety?

Zamknij